pohľad na čokoládovo opálenú pokožku. Vyzerá príťažlivo, zdravo priam na zjedenie. Za akú cenu?
V posledných rokoch sa nádorové ochorenia kože zaradili medzi najrozšírenejšie onkologické choroby. Jednou z hlavných príčin je slnečné žiarenie.
Najzhubnejším a najnebezpečnejším kožným nádorom je melanóm, ľudovo nazývaný i "čierny nádor". Najčastejšie je na koži viditeľný ako plošne alebo do výšky rastúce tmavopigmentované ložisko. U detí sa vyskytuje výnimočne, v dospelosti je rizikovou každá veková skupina.
Melanóm zvyčajne vzniká z pigmentových škvŕn, ktoré môžu mať rôzny charakter. Kožní lekári rozlišujú tri skupiny pigmentových névov:
1. Dysplastické névy. Sú získané počas života a predstavujú najväčšie riziko vzniku melanómu. Ich priemer je väčší ako 5 milimetrov, majú nepravidelný okraj a nerovnomernú pigmentáciu. Je pre ne charakteristická červená, hnedá alebo hnedočierna farba. Objavujú sa na tvári, trupe, pleciach, nezriedka na miestach menej vystavených vonkajším vplyvom v oblasti sedacej časti, slabín a pŕs. Pribúdajú aj po 35. roku života.
2. Kongenitálne névy. Sú prítomné od narodenia a ich veľkosť, v priemere, je 1,5 až 20 centimetrov. Ani tu nemožno vylúčiť nebezpečenstvo vzniku melanómu.
3. Iné pigmentové névy. Sú hladké škvrny hnedej farby. Vyskytujú sa kdekoľvek na koži. Môžu sa objaviť už v detstve, ale aj v neskoršom veku. Ich zhubná premena nie je zriedkavá.
Výskyt melanómov ovplyvňujú vnútorné faktory (fototyp kože a počet pigmentových škvŕn) a vonkajšie faktory (slnečné žiarenie, mechanické a iné vplyvy).
V lete sa už niekoľko rokov do popredia dostáva faktor slnečného žiarenia. "Opaľovať sa, či neopaľovať sa?", to je otázka, ktorú si každoročne kladú mnohí z nás.
Odpoveď nie je jednoznačná a rizikovosť vychutnávania slnečných lúčov môže byť pre každého z nás iná. Odborníci delia ľudí podľa reakcie kože na ultrafialové žiarenie na šesť skupín tzv. fototypy kože:
* svetlá koža, ryšavé vlasy, vždy sa opáli do červena, nikdy nezhnedne
* svetlá koža, svetlé vlasy, vždy sa opáli do červena, niekedy zhnedne
* mierne svetlý typ kože, tmavé vlasy, koža niekedy sčervená, vždy zhnedne
* tmavá koža, tmavé vlasy, nikdy nesčervená, vždy zhnedne
* trvalo pigmentovaná koža vyššej intenzity, málo citlivá na slnko (napríklad obyvatelia Stredného Východu, Indie, Severnej Afriky)
* veľmi výrazne pigmentovaná koža, nereaguje na slnečné žiarenie (napríklad černosi)
Prvá a druhá skupina sú maximálne rizikové pre vznik zhubných nádorov kože. Ich výskyt je v tomto prípade štyrikrát častejší v porovnaní s ostatnými skupinami.
Ak sa už slnka nechceme vzdať úplne, najrozumnejšie je za pomoci kožného lekára určiť svoj fototyp a dodržiavať pokyny profesionála pri pohybe na pláži alebo kúpalisku. Odborníci hovoria o dvoch formách prevencie. Primárnej a sekundárnej.
Primárna prevencia spočíva v obmedzovaní pobytu na slnku, respektíve dodržiavaniu istých pravidiel pri slnení. To znamená, vyhýbať sa slnečnému žiareniu, v čase jeho najintenzívnejšieho pôsobenia medzi už dobre známou 11. až 15. hodinou. Priaznivci plážových športov a záhradkári, ktorí sa slnku vystavia aj v tomto čase, by nemali zabudnúť na krémy s ochrannými faktormi a ľahký ochranný odev. Z uvedeného vyplýva, že nie je nevyhnutné, ba dokonca ani žiaduce vyhýbať sa slnku úplne. Slnečné žiarenie je v istom množstve pre zdravý organizmus nepostrádateľné, predovšetkým pre svoju úlohu pri metabolizme vitamínu D.
V súčasnosti je rozšíreným trendom získavať čokoládovú pokožku v soláriách. Platí za to okrem našej peňaženky aj pokožka? Odborná verejnosť zastáva názor, že niektoré typy kože by nemali byť vystavované takémuto vplyvu vôbec. Ak sa už do solária rozhodneme ísť, mali by sme vyžadovať dôsledné splnenie bezpečnostných opatrení (napriklad presná registrácia celkovej doby vystavenia), a čo je najdôležitejšie poradiť sa pred "soláriovou kúrou" s kožným lekárom.
Sekundárna prevencia je zameraná na včasné zistenie začínajúceho nádorového ochorenia. Výrazne tak zvyšuje pravdepodobnosť úspešnosti liečby. Veľkú úlohu pritom zohráva samovyšetrenie. Človek by mal vedieť, čo si má všímať na koži a pri ktorých zmenách pigmentových škvŕn zvýšiť pozornosť. Stačí si zapämätať "Pravidlá ABCD melanómu."
A Asymetria nebezpečné, zhubné pigmentové škvrny majú nepravidelný tvar.
B Border (okraj) u zhubných je nepravidelný
C Color (farba) v prípade zhubných možno pozorovať viacfarebné zmeny
D Diameter (rozmer) malígne pigmentové škvrny sú väčšie ako 6 mm.
Okrem uvedených, je podľa odborníkov nevyhnutné venovať pozornosť aj svrbeniu, páleniu v miestach pigmentových škvŕn, mokvaniu a krvácaniu bez predchádzajúceho poranenia.
V takých to prípadoch je rozumné bezodkladne navštíviť lekára.
Podrobnejšie informácie o problematike nájdete na stránke www.melanoma.sk.
Autor: Spracovala Jana HÉJJOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.