prstencov je rôzny podľa druhu zvieraťa, od troch po niekoľko desiatok. Pancier môže byť plochý alebo vyklenutý, ktorý im umožňuje skrútiť sa do tvrdej gule odolnej proti zubom a pazúrom nepriateľov. Vzhľadom pripomínajú pásavce akúsi nevydarenú karikatúru ošípaných. Majú zavalité valcovité telo, hlavu s dlhým špicatým rypákom, zahrotené ušnice a malé prasačie očká. Krátke nohy sú ozbrojené veľkými a takmer rovnými pazúrmi. Dokážu neuveriteľne rýchlo hrabať, stačia im dve minúty, aby sa celkom zahrabali aj do tvrdej pôdy. Väčšina pásavcov je veľká ako potkan alebo králik, len pásavec obrovský z povodia Amazonky dorastá veľkosť svine. Počas treťohôr žil pásvec Gyptodon, veľký ako dnešné nosorožce.
Všetkých 21 druhov pásavcov obýva Južnú a Strednú Ameriku, iba pásavec deväťpásy preniká až do Texas. Žijú samotársky na pampách, v pustatinách s roztrúsenými kríkmi a kaktusmi, alebo pri okrajoch lesov. Vyhrabávajú si brlohy s dlhými chodbami Za potravou vychádzajú v noci. Sú prevažne hmyzožravce. Sliedia po tučných larvách, nepohrdnú slimákmi, jašteričkami, menšími hadmi a mláďatami drobných cicavcov. V núdzi žerú i zdochliny. Brezivosť samíc je krátka, približne mesiac. Ich mláďatá sa preto uliahnu nedokonale vyvinuté. Väčšina druhov rodí jedno - vajcové dvojičky, pásavec deväťpásy vrhne jednovajcové štvorčatá alebo osmorčatá. Mláďatá sú celé osrstené. Dospelým sa srsť zachová len na bruchu a na kožkách, ktoré spájajú obrúčky panciera. Vidieť začínajú až 3-4 týždňové a dorastajú deväťmesačné.
Domorodci obľubujú mäso pásavcov, ktoré lovia pomocou psov. Pes síce nedokáže prehryznúť pancier koristi, ale pritlačí ju k zemi a pridrží do príchodu lovca. Ten pásavce vysoko zdvihne a prudko nim udrie o zem, čím ho usmrtí. Inteligencia pásavcov je celkom nízka. V zajatí si privyknú na ošetrovateľa, ale nedajú sa vychovať k sposlušnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.