zemiakov, no okrem nich sa na zber už tradične chystajú aj tí, čo ich nesadili. Viaceré družstvá i súkromne hospodáriaci roľníci už v týchto dňoch zaznamenali prvé nájazdy zlodejov na zemiačniská.
"Krádeže zemiakov už ohlásili z Odorína, Markušoviec a aj iných obcí. Polia musia byť preto vo dne v noci pod ochranou. Napríklad, majitelia záhumienkov vo Vítkovciach svoje pozemky len jednu noc nestrážili a už prišli o pol hektára zemiakov," uviedol Ing. Andrej Sedlačko, riaditeľ Spišskej regionálnej, poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
V tomto roku je v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica náš druhý chlieb vysadený dohromady na 544 hektároch. Mnohí pestovatelia sa pri jeho sadení nádejali, že prijatie takzvaného farmárskeho zákona im pomôže ochrániť úrodu. Doteraz sa totiž krádež zemiakov končila zväčša len priestupkom. Podľa novely je však trestným činom už samotný fakt, že nepovolaný človek vstúpil na cudzí pozemok a ešte tam aj kradol. Prvé praktické skúsenosti z jeho uplatňovania však nie sú práve pozitívne. "Niektorí o novom zákone nevedia, iným to neprekáža. Cigáni si prídu po zemiaky tak či tak," povedal istý nemenovaný pestovateľ. Jeho názor potvrdzujú aj slová jedného z členov poľnej stráže. "Farmársky zákon väčšinu z nich neodrádza. Aby mohol byť uplatnený, museli by sme zlodeja chytiť, no to častokrát nie je možné. Zatiaľ čo nejakých Rómov dolapíme, alebo len odoženieme, z tejto strany zemiačniska, ďalšia tlupa veselo kradne na druhej strane," vysvetlil mladý muž strážiaci pole v jednej zo spišských obcí, ktorý nechcel byť menovaný. Mnohí hoci odvážni muži, sa totiž obávajú následkov, ktoré stráženie obnáša. Žijú v rovnakých dedinách ako zlodeji, a preto sa boja konfliktov, ktoré môžu páchatelia vyvolať.
Navyše poľnohospodári tvrdia, že najhoršie časy ich ešte len čakajú. Varujú, že nájazdy sociálne slabých obyvateľov, zväčša rómskeho etnika, budú gradovať v nasledujúcich týždňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.