Celkovo 33 novinárov a ďalších zamestnancov médií bolo zavraždených v tomto roku. Najväčší podiel
Všetci ôsmi zabití novinári v Kolumbii prišli o život v ostatných štyroch mesiacoch. V ázijských štátoch sa v tomto roku stali obeťami násilia deviati novinári, z toho piatich zavraždili na Filipínach.
"Hoci počet novinárov zabitých vo vojnových konfliktoch oproti uplynulým rokom klesol, znepokojujúco narastajú zásahy v snahe umlčať novinárov. Toto platí v Kolumbii, ktorá je najnebezpečnejším miestom na vykonávanie novinárskej profesie, a na Filipínach, kde sú za niektoré tohtoročné vraždy pravdepodobne zodpovední separatisti. Platí to však aj v srdci Európskej únie - Španielsku, kde teroristi útočia proti novinárom," uvádza vo svojej správe WAN.
Novinári a iní zamestnanci médií sa stali obeťami zločinov okrem spomínaných krajín v ďalších 17 štátoch sveta - dvaja v Alžírsku a Mexiku a po jednom v Angole, Bangladéši, Číne, Kostarike, Francúzsku, Indonézii, Iraku, Kuvajte, Macedónsku, Nigérii, Paraguaji, Srbsku, Somálsku, Thajsku a na Ukrajine.
WAN je spolu s dvoma španielskymi tlačovými združeniami organizátorom medzinárodnej konferencie s cieľom odsúdiť násilie voči predstaviteľom médií, ktorá sa uskutoční 14. septembra v baskickom meste Bilbao. Informácie o podujatí je možné nájsť na internetovej stránke www.wan-press.org/pf/europe/basque.report/04.07.01.html.
Globálna organizácia WAN ochraňuje a presadzuje slobodu tlače vo svete. Zastupuje 17.000 periodík, jej členmi je 67 národných tlačových asociácií, individuálni výkonní predstavitelia médií v 93 krajinách, 17 tlačových agentúr a osem regionálnych a celosvetových mediálnych skupín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.