celom svete. Správa tabakovej spoločnosti Philip Morris Cos. Inc., ktorá hovorí, že predčasné úmrtia fajčiarov ušetria českej vláde peniaze na zdravotnú starostlivosť, dôchodky a ubytovanie starých ľudí, pobúrila nielen ministra práce a sociálnych vecí Vladimíra Špidlu.
Ako uviedol Špidla pre český denník Právo: "To je jednoducho odporný prístup, pretože utrpenie ľudí postihnutých chorobami, ktoré spôsobuje fajčenie, je strašné a nie je porovnateľné vôbec s ničím iným. Porovnávať toto s peniazmi, to je pre mňa spôsob, ktorý vôbec nechápem." Od spomínanej formulácie sa však dištancovala aj samotná firma Philip Morris, podľa ktorej bola časť ekonomickej štúdie vytrhnutá z kontextu.
Denník Lidové noviny pripomína, že štátna pokladňa ušetrí až šesť miliárd korún, ak budú ľudia fajčiť. Vlastne aj silný fajčiar Miloš Zeman niekoľkokrát obhajoval svoj zlozvyk ekonomickými agrumentmi. Štúdia americkej firmy tak v podstate podporila Zemanov bonmot, podľa ktorého fajčením podporuje štátny rozpočet.
Ako pripomína komentár denníka Právo, podľa správy sú vlastne predčasné úmrtia fajčiarov požehnaním pre Českú republiku. Výroba a predaj tabakových výrobkov sú tak pre nefajčiarov vlastne nesmierne užitočné, pretože si môžu medzi sebou rozdeliť všetko, čo im fajčiari predčasnými úmrtiami ušetria. Ako podotýka autor komentára, počkajme si, až výrobcovia automobilov začnú mŕtvych na cestách vykazovať ako ekonomickú úsporu pre štát, až to isté urobia výrobcovia liehovín, tučného bravčového mäsa, cukroviniek a niektorých zábavných programov.
Myšlienku štúdie označil za prvotriedny hyenizmus a cynizmus aj autor komentára denníka Mladá fronta Dnes (MfD), podľa ktorého vlastne firma predkladá skvelý obchodný návrh: poďme spolu zarábať na smrti občanov vašej krajiny. "Zabíjať ich budeme my a vy nám uvoľníte ruky. Obojstranný zisk zaručený," píše MfD, podľa ktorej by si v USA niečo podobné nedovolili povedať ani pod perinou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.