vodným plochám. Kto si chce totiž poriadne zaplávať, musí mať k dispozícií aspoň toľko vody, aby mohol urobiť zopár súvislých temp a to sa, žiaľ, v prepchatých bazénoch nedá. Zmapovali sme preto tie vodné plochy, kam najčastejšie chodia oddychovať Košičania.
MT: Čaňa
Napriek výstrahe hygienikov, že voda v Čani nezodpovedá hygienickým predpisom, stále láka návštevníkov. Je ale pravda, že cez pracovné dni ich bbýva len veľmi málo. "Ale cez víkend tu bolo ľudí dosť. Asi su v práci," prezradila nám partia mladých ľudí, ktorým podľa ich slov vyhovujú v Čani najmä prijateľné ceny v stánkoch, dobrý vstup do vody a jej až "kávová" teplota. Najmä malé deťúrence sa v nej dokázali čľapkať neskutočne dlhý čas. "Alergií sa nebojíme. Sprchy v areáli fungujú, takže po kúpaní sa vždy osprchujeme. Myslíme si, že s tou vodou to nebude až také zlé," netajila nám svoj názor istá mamička.
MT: Geča
Cestou na Geču sme pri záhradkárskej osade minuli bufet U Amura, ktorý je pravidelne od začiatku rybárskej sezóny obsypaný najmä rybármi. Ponuku majú pestrú, okrem základných letných poživatín ako pivo vám pripravia aj ryby. Práve Geča patrí k rajom pre rybárov. Tí sa o ňu delia s košickými surfermi, ktorí si pred niekoľkými rokmi kúpili kus pozemku, aby im nikto z nepovolaných na breh nevstupoval. Kedysi totiž na Geči vládla medzi oboma skupinami nevraživosť. To je už však minulosťou.
"Geča je dosť veľká pre každého. Nemáme so surfermi žiadne spory," povedal nám rybár Marián Schön. Ten aj so svojou rodinou prišiel loviť ryby. Samozrejme jeho deťúrence neodolali a vo vode sa spontánne kúpali. Rybárom plavci nevadia, ale na našu otázku, či by nebolo dobré spraviť na Geči pláž, reagovali:
"To nie, to by sa už od ôsmej rána nedalo chytať."
Napriek tabuľke Kúpanie len na vlastnú zodpovednosť, je Geča veľmi vyhľadávaným strediskom aj pre plavcov. Voda má príjemnú teplotu a je na pohľad čistá.
MT: Bukovec
Najbližším už upraveným rekreačným strediskom pri Košiciach je vodná nádrž Bukovec. Keď prichádzate autom, pri vstupe na parkovisko od vás zapýtajú 20 korún za parkovné na celý deň. Iné poplatky neplatíte. Samozrejme, ak sa nechcete občerstviť v niektorom z niekoľkých stánkov, alebo zapožičať si čln v lodenici. "Máme k dispozícií 13 člnov. Požičovné je 60 korún na hodinu a vždy je o ne veľký záujem," informoval nás pracovník lodenice Martin Chovanec. Návštevnosť si pochvaľuje, lebo ani prvý pracovný deň v týždni nebol ochudobnený o rekreantov. V utorok a v stredu mu však náladu zákonite pokazili výdatné zrážky a ochladenie. Ako nám povedal dovolenkár Marián Peško, keď si môže vybrať, odíde jednoznačne z mesta von na Bukovec. "Služby sú síce trochu poslabšie, ale nie je tu až taký nátresk ako na kúpaliskách. Škoda len, že nefunguje tobogán."
MT: Ružín
Našou poslednou zastávkou bola vodná nádrž Ružín. Ani tam nie sú vybudované žiadne pláže, kúpanie je len na vlastnú zodpovednosť, bufetov je mizerne málo, ale rekreantom to evidentne neprekáža. "Je tu krásna príroda, voda je perfektná, má tu správnu teplotu a človek na Ružíne skutočne zrelaxuje," povedala nám rekreantka Katarína Kohutiarová a tiež dodala, "Nezanedbateľná je aj finančná stránka. V Košiciach pýtajú za vstup na kúpaliska nekresťanské peniaze a pritom si tej vody poriadne neužijete. Nedá sa plávať, na trávniku je deka na deke. Navyše na Ružín môžem zobrať aj svojho psa a nikomu to neprekáža."
Apropo psi. Aj my sme si všimli, že na všetkých navštívených vodných plochách majú pri sebe mnohí majitelia aj svojich miláčikov. Z našej malej ankety medzi opaľujúcimi sa vyplynulo, že slušní psi pri vode neotravujú. Na rozdiel od ovadov... Snáď jedinú výhradu, okrem nevybudovaných služieb, majú totiž návštevníci Ružína práve voči množstvu týchto "neúprosných bodavcov". Skutočne je ich tam neznesiteľne veľa. Nuž, prírode nerozkážeš...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.