biskupov, v ktorom jogu jednoznačne odsudzuje a k názorom obsiahnutom v liste sa pridalo aj KDH. My sme už na stránkach novín čitateľov o výhradach Slovenskej asociácie jogy (SAJ) voči listu informovali. Prezident SAJ Gejza M. Timčák sa však opätovne na stretnutí s novinármi k tejto téme vrátil a poskytol nám ďalšie pohľady na túto spoločenskú kauzu.
"Nikde na svete nie je joga povinný predmetom na školách, ale vyučuje sa len na báze dobrovoľnosti. To v podstate funguje aj u nás."
Podľa slov G. M. Timčáka, tvrdenia obsiahnuté v liste sú dôsledkom neinformovanosti. "Je absurdné tvrdiť, že ide o cvičenia, ktoré vedú k duchovnosti, zameranej na seba samého, respektíve k ateizmu. Počas dlhých rokov, čo jogu cvičím, som sa ešte nestretol s človekom, ktorý by sa kvôli nej stal ateistom. Ale stretol som sa s množstvom ľudí, ktorí práve vplyvom jogy, našli duchovno a stali sa kresťanmi. Dokonca v roku 1986 vydal Vatikán vieroučný list pre mníšky a mníchov, v ktorom doporúča niektoré jogové techniky."
Riziko jogy je ako pri každej inej činnosti v nesprávnej metodike. "Napríklad, keď človek, ktorý má problémy s chrbticou, začne hneď v domácich podmienkach predvádzať určité náročné cviky, ako stoj na hlave. Mnohí totiž spájajú jogu práve s týmto cvikom. Lenže joga sa vyvíjala 5000 rokov a za tú dobu sa diverzifikovala, čiže vzniklo mnoho typov jogy," uviedol G. M. Timčák.
Vplyv tohto cvičenia na deti, nám z vlastnej praxe vysvetlila dlhoročná cvičiteľka a zároveň učiteľka Zuzana Pirická: "Jogové prvky som radila do hodín strávených s deťmi od prvého do siedmeho ročníka. Väčšinou išlo o rómske deti. Jogu som spájala s riekankami a veľmi mi jej prvky pomohli aj pri výučbe slovenského jazyka. Deti boli podstatne uvoľnenejšie, pružnejšie a rozvíjali aj svoje pohybové nadanie. Mnohokrát rodičia ani nevedia, že na hodinách telesnej výchovy, pedagógovia využívajú aj jogové prvky."
Podľa odhadu G. M. Timčáka, je v košických školách asi pol tucet dobrých vyškolených cvičiteľov jogy. Je to málo. Aby človek mohol jogu vyučovať, mal by absolvovať aspoň základný, 600-hodinový kurz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.