Nižnej Olšave, Lomnom a Giraltovciach. Tie už pozbierali k včerajšku 115 hektárov ozimného jačmeňa z celkovej jeho výmera 156 hektárov. Priemerná úroda sa zatiaľ ustálila na 2,61 tony z hektára. "Je to slabšie, ale máme podniky ako Nižná Olšava, ktorá vykazuje výnos štyri tony z hektára," komentoval tohtoročnú úrodu agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin.
Ak bude vyhovujúce počasie, tak žatevné práce v tomto regióne sa naplno rozbehnú ku koncu budúceho týždňa. Ale priemernú úlohu neočakávajú príliš vysokú. Je predpoklad, že lepšie podniky dosiahnu úrodu aj vyše 3,5 tony z hektára, ale slabšie sa nedostanú ani na hranicu dvoch ton z hektára. A takýchto poľnohospodárskych podnikov vo svidníckom regióne je zhruba 35 percent z ich celkového počtu.
Doteraz sme sa skôr stretávali s názorom, že poľnohospodárom výrazne pomohlo čiastočné odškodnenie štátom za minuloročné dlhotrvajúce sucho, vďaka čomu podniky mali za čo založiť novú úrodu, postarať sa o kvalitné semená, chemickú ochranu porastov a prihnojovanie. "Lenže tie peniaze nepokryli všetky náklady. Niekde to bolo možno 30 percent, niekde 40 až 50 percent a ostatok museli poľnohospodári doložiť z vlastných zdrojov. Buďme radi, že štát pomohol založiť novú úrodu. Ale založenie úrody je len začiatok a do jej zberu je ešte veľmi ďaleko. Do úvahy musíme zobrať aj to, že na naše pomery bola mierna zima a to spôsobilo, že medzi porastami bolo veľa chorôb. Porasty boli prehustené a kto neošetroval proti hubovým chorobám, ten teraz pocíti následky. Kto má napríklad 70 hektárov obilovín, ten potreboval okolo sto tisíc korún naraz na chemické prípravky. Ak ich nemal, tak ani nemohol porasty ošetriť, alebo ich ošetril neskôr. Ale potom sa už tie vložené do ochrany peniaze minuli účinkom a choroby porastov skresali úrodu," vysvetľoval rozdiely v úrodách M. Dankanin.
Poľnohospodári svidníckeho regiónu s úrodou obilovín veľmi neobchodujú, ale skôr ju využívajú ako krmne obilie pre vlastnú živočíšnu výrobu. Väčšie podniky majú vlastné výrobne krmív a po dokúpení ďalších komponentov sami vyrábajú krmne zmesi. Pestuje sa tu len nepatrné množstvo potravinárskej pšenice a sladovníckeho jačmeňa. Tie poľnohospodárske podniky, ktoré vlastnia novšie a výkonnejšie kombajny, poslali ich na výpomoc poľnohospodárom v južnejších okresoch. "Ale teraz sme ich posťahovali, pretože je taký ráz počasia, že družstevníci ako museli "kradnúť" seno, tak teraz aj obilie. U nás skoro každý deň prší. Sme radi, že máme doma to, čo už máme doma," dodal M. Dankanin. Poľnohospodári svidníckeho regiónu tohto roku pestujú obiloviny na výmere 5 719 hektároch a na ten počet majú dostatok techniky. Tým skôr, že žatva v tomto regióne prebieha postupne, takže severná a južná časť regiónu si kombajnami vypomáhajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.