alebo ako darček pre niekoho blízkeho. Stačí na to kúsok pekného dreva a chvíľa práce, pravdaže, aj nevyhnutná výbava domácej dielne. Ponúkneme vám niekoľko námetov na jednoduché kuchynské doplnky, ktoré sa môžu stať ozdobou i darčekom, ale poslúžia domácej panej aj na uľahčenie práce.
Stojan na nože
V každej kuchyni potrebujeme niekoľko ostrých nožov rôznej dĺžky a s čepeľou prispôsobenou na určitý úkon. Stojan nám umožní, aby sme ich mali vždy poruke a prehľadne usporiadané. Na kuchynskej linke sa navyše aj dobre vyníma a v zásuvke ušetríme miesto na iné nástroje. Na stojan budeme potrebovať hrubšiu fošňu z tvrdého dreva a kus dosky. Na výrobu žliabkov pre čepele nožov sa nezaobídeme bez okružnej píly, postačí aj ručná kotúčová píla.
Najprv si zložíme základný hranol z dosky a dvoch kusov fošní. Šírka 120 mm a dĺžka 200 mm bude jednotná, fošne majú hrúbku 50 mm, doska 20 mm. Vložením dosky medzi fošne získame hranol 120x120 mm. Celok otočíme na bok, zovrieme zvierkami a z jedného konca odrežeme pod 65-stupňovým uhlom klin (obr. 1 a). Klin sa po odrezaní rozpadne, takže ho lepidlom napevno zlepíme do pôvodného tvaru. Zvyšnú časť hranola rozoberieme a do fošní narežeme kotúčovou pílou rovnobežné zárezy. Ich vzájomná vzdialenosť je 30 mm, hĺbku zárezov volíme podľa šírky čepelí nožov, ktoré budeme do stojanu odkladať.
Zárezy robíme na stranách fošne, ktoré sú v styku s doskou, teda na vnútorných stranách. Na jeden kus fošne zárezmi nahor nalepíme dosku. Na ňu nalepíme druhý kus fošne zárezmi nadol (obr. 2). Celok zaťažíme, dokiaľ lepidlo dôkladne nezaschne. Zárezy sú teraz chránené zo všetkých strán a navzájom oddelené.
Hranol postavíme na šikmú plochu, pre lepšiu stabilitu ho poistíme odrezaným klinom (obr. 1 b). Ten prilepíme spredu na stojan, takže získame dostatočne širokú základňu. Čelná stena klinu je kolmá na podložku, telo hranola je naklonené v 25-stupňovom uhle a umožňuje lepšiu manipuláciu pri zasúvaní a vyberaní nožov. Nakoniec ostré hrany po obvode zrazíme rašpľou a celok vyhladíme brúsnym papierom (obr. 3).
Kliešte na utopence
V posledných rokoch sa stali obľúbeným jedlom v našich končinách špekáčiky nakladané v octovom náleve, nazývané utopence. Nakladáme ich do 4-litrových kompótových fliaš, takže ich "vylovenie" sa môže stať problémom, ak sa vo fľaši nechceme hrabať rukami. Podobné útrapy nám spôsobia aj kyslé uhorky, pretože z vidličky sklznú späť do fľaše. Ak častejšie konzumujeme tieto lahôdky, zhotovíme si na ich vyberanie z fľaše jednoduché drevené kliešte. Ide skôr o akúsi maxipinzetu, keďže ramená nie sú prekrížené.
Výroba je jednoduchá, postačia dve lišty široké 30 mm, dlhé 300 mm a hrubé 4 - 5 mm. Nie je vhodná preglejka, ktorá je lepená z dýh a vo vlhku by došlo k ich napučaniu, až by sa lišty rozpadli. Najlepšie je pružné masívne drevo. Medzi lišty na jednom konci umiestnime drevený klátik, ktorý sa klinovito zužuje. Získame ho z tvrdého hranolčeka 30x20 mm s dĺžkou asi 50 mm. Zošikmenie bude mierne, menej než 10 stupňov, aby rozovretie čeľustí na opačnom konci dosiahlo 50 - 60 mm. Lišty prilepíme disperzným lepidlom a spojenie poistíme malými klinčekmi. Do roztvorených koncov čeľustí z vnútornej strany vybrúsime niekoľko priečnych zárezov, nech nám utopence nevykĺznu (obr. 4).
Obrázky k článku nájdete v novinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.