odlišné typy listov. Prízemné listy sú kosé, jednotlivé lístky sú eliptické, často trojdielne. Listy nepríjemne páchnu. Koriander kvete biele, nebo bieloružové. Okolíky sú zložené z 5 - 6 okolíkov a zreteľne paprskujú, t. j. že okrajové korunné lístky vo vnútorných okolíčkoch sú zväčšené a z diaľky sa zdá, že sú v kvetenstve dva typy kvetov. Koriander kvitne v júni a júli. Plodom je guľovitá dvojnažka.
Rozšírenie: Koriander siaty je pôvodný vo východnom Stredomorí. Dnes je rozšírený v južnej a strednej Európe, v severnej a južnej Afrike, východnej Ázii a Severnej Amerike.
História používania: Koriander ako liečivú rastlinu a korenie poznal už staroveký svet. Bol objavený v staroegyptských hrobkách, kam ho pozostalí vkladali ako obetnú rastlinu. Vieme, že koriander používali židia a stretávame sa s ním aj v Starom zákone, kde je k nemu pripodobňovaná mana, ktorá bola zoslaná Mojžišovi a jeho ľudu pri putovaní do Zemi zasľúbenej. Dioskorides odporúčal koriander, ktorý má podľa neho chladivé účinky, s chlebom na oheň sv. Antona. V stredoveku ľudia verili, že má koriander afrodiziakálne účinky a že posiluje pamäť. Gerard, anglický botanik 16. storočia, zhodne s Dioskoridem odporúča koriander proti ohňu sv. Antona a najrôznejším zápalom. Liek sa skladal z koriandrových listov, olovenej bieloby, gleja (kryštalický oxid olovnatý), octu a ružového oleja. Koriandrové plody obalené v cukre sa užívali v minulosti proti bolestiam brucha.
Zber: Plody sa zbierajú v júli a v auguste, sušia sa pri teplote max. 35 °C. Zrelé plody voňajú a chutia korenisto.
Obsahové látky: Hlavnou obsahovou látkou je silica (do 1 %), ktorá obsahuje linalool, geraniol, tridecenal, borneol, cymen, pinen a felandren. Ďalej sú v koriandri obsiahnuté tuky, bielkoviny, triesloviny, pektín, vitamín C a cukry.
Účinok na organizmus: Vďaka obsahu silice má koriander obdobné použitie vo fytoterapii ako kmín, aníz a fenykel. Koriander je vynikajúce karminatívum. Mal by sa užívať spolu s preháňadlami (napr. senným listom) k zmierneniu bolestivosti. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Pozitívne ovplyvňuje organoleptické vlastnosti liečiv. Koriander tvorí súčasť niektorých mastí používaných pri reumatizme.
Použitie: Na zápar použijeme 2 lyžičky drogy. Koriander sa väčšinou užíva v zmesiach s inými drogami.
Toxicita a vedlejší účinky: Při zachování terapeutických dávok nemá vedľajšie účinky.
Ďalší význam: Koriander, patrí medzi základné druhy korenia, ktoré sa používajú na prípravu najrôznejších pokrmov. Našiel uplatnenie pri výrobe likérov, v údenárstve a cukrárstve. Predtým sa pridával do domáceho piva. V kuchyni sa ním korenia najrôznejšie omáčky, pokrmy z rýb a syry. Používa sa pri konzervácii ovocia a zeleniny, je súčasťou kari korenia. Patrí spolu so škoricou klinčekmi feniklom, badyánom a kardamonom k tradičnému pernikárskemu koreniu.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.