popis, či presnejšie povedané archív informácií. Zdrojom týchto informácií môžu byť výstrižky z novín, časopisov, magazínov, internetu i vlastné poznámky a záznamy. Existuje viacero spôsobov, ako usporiadať zbierku. Najjednoduchší spôsob je ukladanie podpisov do obálok a podľa abecedy napríklad do škatúľ. Do obálky dávame iba jeden autogram, duplikáty môžeme ponúknuť na výmenu. Vážny zberateľ musí so zbierkou pracovať ďalej t. j. zhromažďovať základné životopisné údaje, charakteristiky osobností a pod. Údaje si píšeme ihneď na kartičky, pretože zajtra by sme už získané údaje mohli zabudnúť. Nemali by sme ale z toho robiť slohové práce. Autogramy spracúvame postupne. Väčší počet autogramov odložený na neskoršie spracovanie by nám totiž narobil veľa starostí.
Najlepšou dokumentáciou sú fotografie a obrazové reprodukcie. Vytvárať vlastné kresby alebo "ornamenty" je nevhodné. Tiež aj veľa rámčekov pôsobí v zbierke skľučujúco. Všeobecne platí zásada, že čím menej robíme vlastné zásahy do materiálov, tým urobíme pre kvalitu viac. Zbierku, ktorú máme umiestnenú na jednotlivých listoch je najvhodnejšie ukladať do obalov a tie následne napríklad do šanónov. Vhodne i prehľadnejšie pôsobí zoraďovanie podľa abecedy. Zbierku si môžeme rozdeľovať podľa odborov do jednotlivých šanónov či škatúľ.
Pri usporiadaní mnohopočetných zbierok existujú aj iné spôsoby evidencie (napr. pomocou výpočtovej techniky), ktoré umožňujú dokonalý prehľad o celej zbierke.
Autor: Ján BOMBARA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.