rastlinami, ktoré sú staré niekoľko storočí a ktoré majú veľmi vysokú hodnotu, Okrem rastlín sa dajú yhotoviť aj pekné herbáre húb. Tie sú síce málo rozšírené, ale zato oveľa zaujímavejšie.
Na lisovanie húb potrebujeme želatínu, pergamenový papier, ostrý nôž (žiletka, skalpel) a výkresy na nalepovanie vysušených a vylisovaných húb. Pred lisovaním je nutné si hubu vopred pripraviť. Zo stredu huby vyrežeme pozdĺžny pásik asi 3 mm hrubý. Prierez musí mať klobúk aj hlúbik. Potom druhú hubu z toho istého druhu vyrežeme tak, aby sme mali vrchnú časť klobúka i hlúbika opäť v hrúbke asi 3 mm. Ak už máme prierezy pripravené, natrieme rozvarenou želatinou pergamenový papier, na ktorý prilepíme pripravené huby. Lisujeme ich podobne ako rastliny. Najprv malou záťažou a postupne pri vysúšaní húb zväčšujeme záťaž. Ak sú už huby vysušené a vylisované, vystrihneme ich spolu s papierom, ktorý ostal na ich spodnej strane a celú túto časť nalepíme na herbárový list. V prípade, že chceme, aby na liste huby lepšie vynikli, môžeme použiť pre farbu herbárového listu rôzne výkresy z farebného prírodného papiera. Nakoniec vypíšeme etikety na jednotlivé herbárové listy. Postupujeme podobne ako u rastlín, to znamená že etiketa má byť v pravom dolnom rohu, kde má byť uvedený presný popis huby, názov slovenský ale aj latinský, miesto nálezu, meno zberateľa a dátum. Hotové herbárové listy sa ukladajú do tvrdých kartónových dosiek, ktoré sa dajú previazať.
Podobným, alebo aj týmto návodom sa dajú zhotovovať herbáre machov a lišajníkov, ktorých súčasťou je niekedy aj podklad, na ktorom rastú. Môžu sa lisovať aj plody, alebo v herbároch drevín vetvičky s kvetom. Každý jeden kus sa dá doplňovať fotografiami či obrázkami. Nezabudnime, že čím bude starostlivejšia úprava herbára, tým bude krajší a efektnejší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.