Slovensko v jeho integračných ambíciách a rovnako tak snaha dotiahnuť na Slovensko tak prepotrebný zahraničný kapitál. Odborníci sa zhodujú v názoroch, že sme mohli byť už niekde úplne inde, keby sme "kapitalistickým" peniazom otvorili cestu už skôr. Žiaľ, mali sme tu vlády, ktoré podporovali privatizáciu v prospech slovenských podnikateľov,. Výsledok? Až na vzácne výnimky desiatky podnikov na kolenách, tisíce prepustených ľudí. Len málo podnikov, ktoré viseli na okraji priepasti, sa podarilo napokon zachrániť práve vďaka zahraničnému kapitálu, ktorý tak zatracovali Mečiarove vlády.
Koľko vlastne pritieklo na Slovensko kapitálu zo zahraničia za uplynulé roky? Na to sme sa opýtali Jorgena Varkondu, riaditeľa divízie priamych zahraničných investícií agentúry SARIO. Do roku 1993 objem zahraničných investícií u nás kumulatívne predstavoval 366 miliónov amerických dolárov. Do roku 1996 toto číslo vzrástlo na 887 miliónov USD, teda za štyri roky nárast predstavoval 521 miliónov dolárov, čo v priemere na jeden rok robí zhruba 130 miliónov USD.
V roku 1998, teda v roku nástupu súčasnej vlády bolo u nás celkove umiestnených 2087 miliónov USD. V tomto roku pribudlo ďalších 204,5 milióna USD. Rok na to na Slovensko prišlo 365,3 milióna USD a tak sa celkový objem zvýšil na 2 650 miliónov. V minulom roku pribudlo ďalších 987 miliónov USD, čím celková výška zahraničných investícií dosiahla hranicu zhruba 3 500 miliónov dolárov.
Zaujímalo nás, koľko z týchto investícií putovalo do Košického kraja. Martin Horváth z agentúry Sario nám vedel poskytnúť len čísla za minulý rok, ktoré hovoria, že z celkového objemu zahraničných investícií išlo vlani do Košického kraja až 31 percent, kým napríklad do kraja Bratislavského len osem.
Netreba dodávať, že najväčšou zahraničnou investíciou bol vlani vstup americkej U. S. Steel do východoslovenských železiarní. Zdá sa, a slová zástupcov agentúry Sario to dokazujú, že tak ako U. S. Steel sľúbil, skutočne za sebou aj priťahuje ďalších investorov. "Cez našu agentúru idú len tie zahraničné spoločnosti, ktoré pri rozbiehaní svojich podnikateľských aktivít na Slovensku žiadajú pomoc štátu. V súčasnosti rokujeme asi s desiatimi firmami, ktoré chcú prísť na východ Slovenska, aby sa tak v tomto regióne mohli stať obchodnými partnermi U. S. Steelu," informoval nás Jorgen Varkonda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.