Európskej komisie Romano Prodi.
Za pozitívny prínos globalizácie označil Prodi napríklad skutočnosť, že Juhoafrická republika dostala povolenie na výrobu univerzálnych liekov proti AIDS. Výsledky výskumu veľkých nadnárodných monopolov sa týmto spôsobom využili v prospech miliónov trpiacich, pripomenul Prodi v súvislosti s vrcholiacimi prípravami na summit G8 v talianskom Janove.
"Nie je náhoda, že najchudobnejšie štáty sveta sa na globalizačnom procese nezúčastňujú a sú z neho dokonca vytláčané. Alternatívou ku globalizácii sú dvojstranné zoskupenia, v ktorých sa však iniciatíva prenecháva silnejšiemu," tvrdí taliansky štátnik a dodáva, že celý proces nemožno zvládnuť bez úzkej spolupráce medzinárodných organizácií.
Najlepším dôkazom toho, že spoločný rast je možný pri rôznych východiskových pozíciách, je Európska únia. Napriek všetkým problémom a názorom neprajníkov myšlienky európskeho zjednotenia práve polstoročie európskej integrácie nastolilo trvalú rovnováhu medzi víťazmi a porazenými, malými a veľkými, medzi vyspelými a menej vyspelými krajinami a skúsenosti z neho sa stali príkladom pre ostatný svet, zdôrazňuje Prodi.
Demokratické usporiadanie či už jedného regiónu alebo častí sveta je najvhodnejším spôsobom na hľadanie sociálnej spravodlivosti na čoraz vyššej úrovni, tvrdí predseda EK. "Nemožno prehliadnuť, že túto skutočnosť nevítajú všetci s nadšením. Verím však, že za takúto budúcnosť sa oplatí bojovať a potláčať v prvom rade tie sily, ktoré bohatnú z biedy iných," cituje Die Presse Prodiho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.