možnostiach získania finančných prostriedkov z programu ISPA na relizáciu projektu mesta a okolitých obcí na rozšírenie kanalizácie. Na rokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstva životného prostredia, VVaK a Hydroprojektu.
"ISPA je nový program Európskej únie, máme ročnú alokáciu pre Slovensko vo výške 46 miliónov EUR. Polovica tohto obnosu pripadne na dopravu, druhá časť na investície do životného prostredia. Doteraz sme financovali projekty pre životné prostredie v Banskej Bystrici, Nitre, Komárne a sme veľmi radi, že teraz môžeme zahrnúť do programu aj mestá východného Slovenska," povedal Carsten Rasmussen.
"Boli by sme radi, keby sa projekt v Košiciach pohol dopredu, považujeme ho za prioritu. Predtým ešte musíme urobiť kalkulácie ohľadne technického riešenia a rentability projektu. Mám dojem, že ľudia v Košiciach už urobili veľa práce, teraz potrebujeme prediskutovať celú sériu rozličných možností. Predpokladám, že ralizácia projektu by sa mohla začať v roku 2003. Celkové náklady sa budú pohybovať v rozpätí 15 až 25 miliónov EUR."
Projekt rozšírenia kanalizácie schválilo mestské zastupiteľstvo, predkladalo mesto Košice.
"Máme pripravené dva varianty, prvý zahŕňa jedenásť mestských častí, t.j. všetky historické obce s výnimkou Šace a sídlisko Dargovských hrdinov, plus deväť obcí v okolí Košíc. Druhý, užší variant počíta len s mestom Košice. Všetko bude samozrejme závisieť od toho, ako to posúdi ministertvo životného prostredia," informoval nás primátor Zdenko Trebuľa.
"Výsledkom projektu by malo byť rozšírenie kanalizácie, to znamená, že by sme dobudovali celú kanalizačnú sieť, pričom v tom čase by už mali byť vodovody a kanalizácie v majetku samospráv. Mali by sme tak pokope celý systém a možno by sme dokázali aj udržať ceny, resp. ich zvyšovanie by nebolo tak drakonické."
Primátor Zdenko Trebuľa sa vo štvrtok zúčastnil na veľkej porade na ministerstve pôdohospodárstva v Bratislave i na ministerstve financií, kde sa pod vedením štátneho tajomníka V. Podstránskeho spracúva memorandum za mesto Košice.
"Bude obsahovať všetko to, čo sme si za celé minulé obdobie počas výjazdových rokovaní vlády v Košiciach, ale aj na rokovaniach na ministerstvách vydiskutovali a predbežne dohodli. Od prevodu lesov, cez dopravné systémy, rýchlu cestu Košice-Miškolc, cestu na košické letisko, mosty pod Furčou, spojenie diaľničných obchvatov, prechod požiarnikov pod ministerstvo vnútra," vysvetlil Trebuľa.
Vláda by mala podľa slov Z. Trebuľu o košickom memorande rokovať ešte v auguste a zaujať stanovisko k jednotlivým požiadavkám mesta. V súvislosti s mestskými lesmi primátor zdôraznil, že ani Koncoš ani Schmögnerová nemajú problém transakciu na záchranu Košíc zrealizovať, či to odkývu aj ďalší členovia vlády, členovia Dzurindovej SDKÚ, zatiaľ nevedno. Primátorovi sa nepodarilo zísť sa k tejto veci s premiérom Dzurindom, verí však, že mestskí predstavitelia SDKÚ, ktorí už zaujali odmietavé stanovisko, nebudú lobovať proti svojmu mestu.
"Keď sa transakcia podarí, Dexia bude môcť zvyšok z 2,25-miliardového úveru transformovať na dlhé obdobie tak, aby mestu popri splácaní pôžičiek zostával dostatok finančných prostriedkov aj na rozvoj mesta. Teda presne na projekty, ktoré je možné spolufinancovať z grantov a programov Európskej únie," vysvetlil, ako všetko so všetkým súvisí, Zdenko Trebuľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.