solidarity a tolerancie). HOST systematicky sleduje a vystupuje proti násiliu.
Od vraždy Róma Karola Sendreia ubehli už dva týždne. Verejnosť sa pravdu zatiaľ nedozvedela. Mohla by sa podobná situácia v súčasnosti odohrať aj v Čechách?
"Myslím si, že v Čechách je dnes povedomie už na inej úrovni. Viac ľudí sa angažuje v oblasti ľudských práv. Majú prostriedky na to, aby mohli chodiť aj do regiónov a zistiť fakty priamo na mieste. Ani v Čechách totiž médiá celkom neplnia svoju informačnú úlohu. To je však rovnaké všade. Ak človek žije v malom meste, ťažšie napíše o svojom spolužiakovi nepríjemnú pravdu."
Rozdiel oproti Slovensku je teda v práci mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami?
"Aj na Slovensku je dosť šikovných ľudí. Zvonku to však vyzerá, že pôsobia v podivných systémoch práce a väčšinou sa venujú analýze článkov z novín, alebo sú odkázaní na to, či za nimi niekto s niečím príde. Zarazil ma napríklad výrok zástupcu Amnesty International, ktorý vyhlásil, že smrť Karola Sendreia je potvrdením toho, o čom už dávno hovorí. Je síce možné, že to bola chyba novín, treba sa však naučiť vyjadrovať ku konkrétnym prípadom."
Ako mali postupovať?
"Mala by to byť aj práca novinárov, ak však zlyhávajú, mali by ich nahradiť mimovládne organizácie. V momente, keď je jasné, že štátny orgán niečo zatajuje, musia sa tam médiá a následne mimovládne organizácie vydať. Zistiť na mieste potrebné informácie a prípadne zaistiť dôkazy. Na analýzu postupu orgánov je potom vždy čas. To sa môže robiť aj o 14 dní. Ak tam však nikto nešiel a nevyspovedal všetkých aktérov, svedkov, tak to je čudné. Významná je aj komunikácia so svedkami, ktorí sú často zastrašení, a treba im vrátiť dôveru v právny systém a presvedčiť ich, aby vypovedali. O pomoci obetiam ani nehovoriac."
Ako analyzujete takýto prípad?
"Jedna fáza analýzy je, ako sa správala polícia pri samotnom incidente a po ňom. Ďalšou fázou je, ako sa správal minister vnútra a orgány činné v trestnom konaní: prokuratúra a súdy. Pri postupe polície treba zistiť, čo sa skutočne odohralo deň pred smrťou Karola Sendreia i pri samotnej tragédii. Je zrejmé, že polícia nemá jasné dôkazy, kto a kedy toho človeka ubil. Preto je úplne nezmyselné, že všetci podozriví nie sú vo vyšetrovacej väzbe. Je pravdepodobné, že páchatelia sa dohovárajú na spoločnom postupe, aby tak zmenšili hroziace následky - odsúdenie či tresty. Kto iný by sa mohol dohovárať, ako ten, pre koho je zákon každodennou príručkou a mal by ho dokonale ovládať."
Malo by sa postupovať inak, ak sú v prípade podozriví aj policajti?
"Je dosť pravdepodobné, že by nemali byť obvinení za ublíženie na zdraví s následkom smrti, ale za vraždu. V prístupe k starostovi a policajtom by mal byť rozdiel. Starosta Hudák možno nekonal s vedomím následkov. Policajti sú však vycvičení a majú školenie o možných následkoch. Vedia, čo spôsobí kopnutie do te-ktorej časti ľudského tela."
Máte podobnú skúsenosť v Čechách?
"Práve prípad, ktorý inicioval vznik HOST-u, bol podobný. Išlo o zavraždenie Filipa Venclíka neonacistom Petrom Skálom v roku 1993. Pôvodne malo ísť o ublíženie na zdraví s následkom smrti. Podarilo sa však dokázať, že útočník bol cvičený v bojových športoch, a vedel preto, čo môže spôsobiť útok na konkrétnu časť tela. To rozhodlo a bol odsúdený za vraždu. Ale späť k Sendreiovi, to ako vyzerali jeho synovia deň po, svedčí o značnej brutalite. Vyšetrovateľ v takomto prípade musí zvažovať aj uplatňovanie paragrafu proti mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu."
Ako postupuje česká polícia v prípade, keď je páchateľom vraždy jej príslušník?
"Takýto prípad sa stal v pondelok. Policajt zastrelil v Mělníku náhodnú chodkyňu. Hliadka sa snažila zadržať auto. Vodič nezastavil a policajt v rozpore so zákonom vytiahol pištoľ ako na divokom Západe a začal strieľať. Na druhý deň večer vedenie polície jasne povedalo, čo policajt spáchal. Je obvinený a polícia sa už rodine ospravedlnila. Nikto sa nesnaží utajovať a zľahčovať jeho vinu."
Ako by sa malo zabrániť zahmlievaniu vyšetrovania, ak sú medzi podozrivými aj policajti?
"Práca polície musí byť kontrolovaná zvonka. Riešením by mohla byť nezávislá komisia, ktorú by vymenoval parlament a ktorá by mohla nahliadať do vyšetrovania. To by mal viesť niekto z iného regiónu, aby sa tak predišlo miestnym previazaniam. V Čechách funguje Inšpekcia polície, ktorá je orgánom ministerstva vnútra. Za posledné roky sa jej výsledky zlepšili. Ešte stále je však dosť prípadov, keď sa aj inšpekcia snaží trestnú činnosť policajtov ututlávať. Je úplne jedno, čo si o nás bude myslieť Európska únia, Spojené štáty alebo ktokoľvek iný. Kým nebude slovenská, ale aj česká verejnosť schopná vyvíjať na políciu tlak, aby konala v rámci zákonov a nie ináč, tak to nemôže fungovať."
Z prípadu vraždy Karola Sendreia vyplynuli ďalšie následné problémy. Jedným z nich je fakt, že polícia môže zadržaných pod vplyvom alkoholu na noc pripútavať. Čo si o tom myslíte?
"To nie je normálne. To už hraničí s mučením a veľmi pravdepodobne to odporuje medzinárodnému dohovoru o mučení. Takéto gestapácke či eštebácke praktiky nemajú v dnešnom svete čo robiť. Problém je aj v tom, kto vydal také nariadenie, ktoré to umožňuje. Nie je náhodou trestne zodpovedný? Nebol to bývalý minister? Nebol to policajný prezident? Všetci policajti musia vedieť, že internému predpisu je nadriadený zákon a tomu zase medzinárodné dohovory. V tých je mučenie ošetrené. Policajti sa takýmto predpisom nemajú riadiť a dokonca ani nemôžu. Autor takéhoto predpisu by mohol byť za navádzanie k trestnému činu aj súdený. Ak existuje možnosť, aby bol podozrivý zavretý v osobitnej miestnosti, možno jeho pripútavanie za trestný čin považovať."
Ďalšou skutočnosťou je, že psychologické testy policajtov doteraz neboli záväzné.
"Polícia musí mať programy pravidelných testov a školení. Psychologické testy sú ich základom. Ak nespĺňa takú základnú vec, akou je psychická vyrovnanosť, tak nemá chodiť ani na ďalšie."
Čo si myslíte o videokamerách na policajných staniciach, ktoré by podľa niektorých mohli byť riešením?
"Ak niečo také chcú urobiť Japonci, nech to majú. V našich ekonomických podmienkach to znamená ďalšiu finančnú záťaž. Nemyslím si, že by ten rezort, je jedno, či český, alebo slovenský, mal peniaze navyše. Ak ste nedokázali nahradiť staré komunistické uniformy, aby sa ľudia s políciou mohli stotožniť, netreba vyhadzovať peniaze za drahé kamery. Najdôležitejšou otázkou zostáva verejná kontrola. Možnosť nahliadať do vyšetrovania a vstupovať v akúkoľvek hodinu na ktorúkoľvek policajnú stanicu. Veď si ich platíte z daní."
Autor: Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.