novinármi hodnotili bezpečnostnú situáciu v okresoch Prešov a Sabinov za uplynulý polrok 2001. Podľa slov hovorcu Breju za uvedené obdobie bolo spáchaných 1216 trestných činov a 654 z nich objasnili, čo je 53,8 percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani počet narástol o 17 prípadov. Plk. Mikuš pre porovnanie konkretizoval situáciu v oboch okresoch.
"V okrese Prešov narástol počet trestných činov o 100, v Sabinove zase poklesol o 83. Na druhej strane sme v Prešove objasnili viac prípadov, ako v Sabinove. V súvislosti s trestnou činnosťou došlo k škodám za 52 miliónov 947 tisíc a zachránené hodnoty sa pohybujú na úrovni 193 tisíc korún," konštatoval.
Z hľadiska zloženia páchateľov sa na trestnej činnosti podieľali najviac recidivisti, mládež od 15 do 18 rokov, ale aj maloletí od 6 do 15 rokov. Zhodne konštatovali, že každý tretí trestný čin spáchali práve maloletí. V 110 prípadoch páchateľom pri činoch výdatne asistovali alkohol a iné omamné látky. Pri konštatovaniach o motívoch a sociálnom postavení páchateľov nás zaujal aj údaj, že najviac trestných činov spáchali muži, až v 325 prípadoch nezamestnaní, ale nechýbali medzi nimi ani podnikatelia, cudzinci, ba aj štyria policajti. Hoci odmietli prípady policajtov konkretizovať, naznačili, že išlo o majetkové delikty, boli trestne stíhaní a prepustení z policajných radov.
Podľa druhov trestných činov za uplynulý polrok má smutné prvenstvo násilná trestná činnosť so 186 prípadmi, z ktorých bolo 171 objasnených, nasledovalo ublíženie na zdraví v 70 prípadoch s objasnenosťou na 85,7 percenta. Z 13 lúpeží policajti uzavreli 9 a nevyhli sa ani vyšetrovaniu dvoch vrážd, ktoré už rieši súd. "Zaznamenali sme tiež 7 útokov na verejného činiteľa, z nich 4 boli na policajtov, ale všetky sme objasnili. Rovnako úspešne môžeme bilancovať veľmi citlivú oblasť mravnostných deliktov. Išlo o 10 trestných činov, čo je o 7 menej ako vlani za rovnaké obdobie, a z nich v ôsmich prípadoch išlo o pohlavné zneužívanie," uviedol hovorca Breja.
O niečo menej sa polícii darí uzavrieť často zložité prípady majetkovej a ekonomickej kriminality. Hoci oproti vlaňajšku zaznamenali mierny pokles, zo 726 vlámaní do firiem, bytov, áut, či samotných krádeží áut objasnili 216 prípadov. Ešte ťažšie je to v prípadoch ekonomickej trestnej činnosti, ktorá vzrástla o 23,7 percenta. Pritom dokazovanie podvodov a sprenevery patrí medzi najzložitejšie a dlhodobé prípady. Z tohtoročných 114 trestných činov objasnili 91.
"Našu prácu najviac zaťažujú fingované lúpeže. Aj za tento polrok sme ich mali 5. Vyšetrovaním sa potom ukáže, že domnelí poškodení si z rôznych osobných dôvodov krádež vymysleli a my pri tom zbytočne strácame čas," poznamenal v tej súvislosti zástupca riaditeľa Mikuš. Rovnakú nespokojnosť vyslovil s pouličnou trestnou činnosťou. Mal na mysli lúpeže na ulici, krádeže v mestskej doprave a vlámania do áut. Ako podotkol, v mnohých prípadoch si za ne ľudia môžu sami vlastnou neopatrnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.