letnému slnku a člapkanie sa vo vode neprináša iba príjemne chvíle, ale aj občasné problémy. Pár "horúcich" typov ako si pomôcť a čomu sa vyhnúť vám môže dať aj tento článok.
1. Úpaly a slnečné popáleniny sú príčinou nadmerného pobytu na slnku. Úpaly má na svedomí hlavne chýbajúca pokrývka hlavy. Sprievodným javom pri úpale je malátnosť, napínanie, dehydrácia /odvodnenie organizmu/, pri spálení hlavne začervenaná a páliaca koža. V prvom rade sa odporúča "stiahnutie" sa do tieňa, alebo ešte lepšie odchod domov. Je potrebné dôkladne sa osprchovať studenou vodou a následne ošetriť pleť vhodným regeneračným prípravkom, napr. aftersun gelom /prípravkom po opaľovaní/. Platí tu však pravidlo, že časté namáčanie spálenej kože môže byť len na škodu. Pri svrbení a pálení pokožky je vhodnejšie používať detský púder, ktorý popálené miesto jemne zasuší. Iná rada hovorí o potieraní spáleného miesta alpou, octom, alebo alkoholom. No slniečko na nás pôsobí až do hĺbky jedného metra pod vodnou hladinou, preto používajte vodovzdorné, premastené opaľovacie krémy, ktoré sa o vás starajú aj pri kúpaní.
2. Ďalším nebezpečenstvom kúpania sú nákazy, ktoré sa premočenou a napučanou pokožkou ľahšie dostávajú do tela. Len ako príklad uveďme mykózu /hubovú nákazu kože/. Je veľmi odolná a má tendenciu prežívať na pokožke aj bez vyvolania ochorenia. Ako obrana proti nej slúži dodržiavanie hygieny, nosenie vzdušnej obuvi a používanie bavlnených ponožiek.
3. Aktuálnou témou letných dní je aj rakovina kože, ktorá má formu tzv. zhubných melanómov. Práve obdobie detstva a dospievania je tým najrizikovejším obdobím pre jej vznik. Zhruba trojnásobné spálenie pokožky v období detstva znamená až 5-násobný predpoklad vzniku rakovinových nádorov v dospelosti.
4. Značným predpokladom nebezpečenstva počas letného kúpania je aj skákanie do vody. Jedná sa o náhle tepelné šoky, spôsobené prechodom z prehriateho prostredia do chladnejšej vody. Preto sa pred kúpaním odporúča postupne navlhčenie tela, počnúc nohami a končiac hruďou.
5. Veľmi nebezpečné je aj kúpanie sa s plným či prázdnym žalúdkom. Kým v prvom prípade môže dôjsť ku odkrveniu hlavy v dôsledku spracúvania potravy, čo má za následok bezvedomie, v druhom sa jedná o nedostatočný príjem energie potrebnej k plávaniu, ktorá sa prejavuje slabosťou. Oba varianty častokrát končia smrťou. Preto treba dodržiavať zásadu - jedz dve hodiny pred kúpaním.
A sú tu aj ďalšie, pobyt pri vode znepríjemňujúce komplikácie. Sú to najmä herpesy z prehriatia, prechladnutia u dievčat, alebo rôzne alergie na slnko, vodu, rastliny, či bodnutie hmyzom. Takže dávajte si pozor, aby letné radovánky skončili podľa vašich predstáv. Potom na ne budete môcť spomínať aj v zime len v dobrom.
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.