vláda sa nepostarala aj o finančné zdroje na toto zvyšovanie, tak riaditeľ Nemocnice s poliklinikou vo Svidníku Peter Ziman (na obr.) tvrdí niečo iné: "My vo Svidníku udržíme sociálny zmier."
Vychádza z toho, že v rámci týchto zmien prepustil len dvoch ľudí. Tam, kde podľa názoru vedenia NsP bola prezamestnanosť, dohodli sa s odborármi a znížili úväzky. "Tam, kde by, povedzme, malo pracovať 17 zdravotných sestier a je ich 21, tak sme určili 0,8 úväzku. Pritom platy im idú hore, lebo aj keď sa skrátil úväzok o 20 percent, ale o 36 percent im išiel hore plat. Čiže jeden deň v týždni majú voľno naviac a ešte o 16 percent vyšší plat oproti starému," vysvetľoval P. Ziman.
Lenže keď spočiatku preratávali, čo ich bude stáť zvyšovanie platov, tak im vychádzalo, že budú potrebovať naviac 2,2 milióna korún mesačne. Museli preto siahnuť na krajné rezervy a po týchto opatreniach aj spolu s odvodmi za mzdy budú potrebovať len o 700 tisíc korún naviac. "Toto by sme mali zvládnuť, lebo poisťovne by teraz mali zaplatiť viac," podotkol spokojne P. Ziman. Vychádzal z toho, že na ministerstve zdravotníctva pre pár týždňami bolo dohodnuté intersektoriálne rozdelenie finančných prostriedkov medzi jednotlivých poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti. Podľa tejto dohody by do NsP malo smerovať 45 percent prostriedkov zo zdravotných poisťovní, do lekárni 30 a ambulantnej sféry 25 percent finančných prostriedkov. Tá štruktúra je dnes iná a nemocnice dostávajú menej ako 40 percent prostriedkov, ktoré platia zdravotné poisťovne poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti.
"Väčšie peniaze idú momentálne na lieky. Je to skoro 38 percent. Tu ide o biznis a keď pritlačili Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, tak musela zaplatiť a niekde aj penále. Lenže poisťovňa má len jedny peniaze, tak zobrali nemocniciam, pretože tie sú štátne," rozhorčoval sa P. Ziman a dodal svoje pochybnosti o spravodlivosti prerozdeľovania finančných prostriedkov v súčasnosti aj medzi nemocnicami v súvislosti s uskutočnením či neuskutočnením reštrukturalizácie zdravotníckych zariadení v jednotlivých krajoch: "Žiaľ, niektoré nemocnice žijú na náš úkor. Bude potrebné tieto opatrenia urobiť aj v iných krajoch, čo sa určite udeje." V septembri vyjde nový cenový výmer, čo by nemocniciam malo podstatne uľahčiť ekonomický život. Ešte skôr nemocnice pocítia vplyv rozhodnutia vlády, ktorá pre ne uvoľnila 200 miliónov korún na júl a ďalších 200 miliónov korún na august. Tieto finančné prostriedky sú účelovo viazané, takže zdravotné poisťovne ich na nič iné nemôžu použiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.