tejto príležitosti poskytol rozhovor a predstavil svoje dielo.
Vy ste verejnosti známy skôr ako humorista a satirik, teda autor kratších literárnych žánrov. Čo vás priviedlo k napísaniu knihy?
- "Asi to bol vnútorný pretlak, nadájaný dianím na súčasnej politickej scéne, keď politici, ktorí sa dostanú k moci, trápia voličov svojimi straníckymi a egoistickými predstavami o službe národu. Čiže rýchlo zabudnú na svoje predvolebné sľuby, pechoria sa za majetkom a osobným prospechom."
Rezervácia ničoty sa však odohráva v roku 2061. Svoju rezerváciu si vytvorili komunisti, ktorí nevládnu, ba ani v budúcich voľbách nemajú šancu dostať sa k moci. Keďže spoločnosť, snažiaca sa o kapitalistický kabát, nebola ochotná akceptovať ich názory, pomohli im tam, kde chceli byť. V Rezervácii sa mohli vyblázniť so svojou ideológiou rovnostárstva...
- "Je to pravda. Šance nemajú takmer žiadne. Nezaškodí si však pripomenúť, že úspešnými podnikateľmi i politikmi sú aj bývalí komunisti. Tí však pre spoločnosť nie sú nebezpeční, pretože sa už realizovali, a dobre. Horšie je to s tými, ktorých ambície zostali nenaplnené. Viera v ideológiu, ktorá podľa nich raz zvíťazí a oni sa dostanú k moci, je však v nich hlboko zažraná. Takí môžu vyvolávať obavy, pretože čakajú na svoju príležitosť. A tá sa im naskytla, aspoň fiktívne, v mojom románe."
Čiže ide o sci-fi román?
- "Áno, aj. Dej sa odohráva v roku 2061, ale na rozdiel od okolitého Vonkajšieho sveta, ktorý sa rozvíja na úrovni doby, v rámci Spojených štátov európskych, obyvatelia Rezervácie ustrnú vo svojom vývoji na úrovni vedomosti jej zakladateľov a "rukovoditeľov." Pretože hnacím motorom Rezervácie sa stala vynútená absolútna oddanosť obyvateľstva, ba priam vojenská disciplína. Každý priestupok bol potrestaný a záznam o ňom ho sprevádzal počas celého života. Aj láska bola zakázaná, pretože emócie nemožno kontrolovať a tie by mohli viesť k deštrukcii celého systému. To sa prihodilo jednému z hlavných predstaviteľov románu, Jankovi Krpeľovi, ktorý sa zaľúbil do svojej susedky v dome, ale aj Sergejovi Krivšíkovi, nástupcovi svojho otca, 87-ročného paranoika, generálneho tajomníka komunistickej strany."
Ale veď láska bola v Rezervácii zakázaná ...
- "Na papieri možno všetko zakázať. Ale život je o inom. A práve v tom je slabosť diktatúry v Rezervácii. Zamilovaný človek totiž kašle na všetky zákazy a príkazy, jednoducho ho riadia emócie. Tie v normálnej spoločnosti neprekážajú, bývajú súčasťou kvality života, ale v diktatúre sú vážnou prekážkou."
Čiže vo svojom románe chcete varovať pred návratom boľševizmu?
- "Hm… Nazdávam sa, že v tejto fáze vývoja dnešnej spoločnosti to už nie je možné. Skôr ponúkam dobrý čitateľský zážitok. A o to predovšetkým ide v každej knihe."
Autor: Karol VARGA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.