celebroval pomocný biskup Andrej Imrich v tunajšej kaplnke Sv. Márie Magdalény, pripravil tunajší obecný úrad v spolupráci s Národným osvetovým centrom v Bratislave a Spišským osvetovým strediskom v Spišskej Novej Vsi. Folklórnu slávnosť doplnenú súťažou v jedení klobás. "V Danišovciach som prvý raz a som veľmi prekvapený obcou. Zaradenie Danišovského kermeša do Dní tradičnej kultúry je veľmi pozitívne nielen pre obec, ale aj pre Slovensko. Videl som aj ďalšie folklórne podujatia v rámci tohto cyklu a ročník považujem za vydarený. Tieto dni sa stanú oporou kultúrneho leta na Slovensku a budú príťažlivé nielen pre domácich, ale hlavne pre turistov. Spišu to môže iba pomôcť jeho historické mestá, tradičná kultúra, ktorou žije. Z hľadiska kultúry je Spiš jeden z najvýznamnejších regiónov Slovenska," uviedol riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva kultúry Stanislav Mičev, ktorý zastupoval na kermeši štátne inštitúcie.
V kultúrnom programe Danišovského kermeša nechýbali zástupcovia blízkych, ale aj vzdialenejších spišských obcí. "Na kermeši vystúpila folklórna skupina Iliašovian a detskej folklórnej skupiny z Harichoviec i Markušoviec. Danišovce navštívil aj folklórny súbor Jánošík zo Svitu, prezentovali sa tu spišské klapancie i dramatizácie Rysavej jalovice od Martina Kukučína. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na súťaž v jedení klobás," zhrnul včerajší program moderátor Jozef Brezovský.
Súčasťou kermeša boli aj rôzne zaujímavosti, medzi ktoré patrí aj erb Danišoviec vyrobený z nití. Na železnú kostru priväzoval Ondrej Frankovič z Iliašoviec farebné nitky nepretržite od piatku. "Takéto veci robím už šiesty rok. Tvorím podľa fotografickej predlohy, ktorú mi dá konkrétny záujemca o obraz. Dá sa urobiť všetko možné, od nahej ženy až po svätý betlehem. Medzi mojich zákazníkov patria aj bežní ľudia, ale najviac robím štátne kancelárie, firmy si u mňa objednávajú logá...," tvrdí O. Frankovič. Za rok vytvorí 12 až 16 obrazov. Pôvod týchto netypických obrazov vytvorených na čiernom železnom podklade, do ktorého sú vsadené úchytky na nite, je takisto netradičný. "Bol som na jednej rekreácii a videl som staršie ženy robiť takéto obrazy. Mám tri dcéry a prvé čo som urobil, bol motýľ Medzi mojich klientov patril aj Ján Slota, primátor Starej Ľubovne, Nové Mesto nad Váhom, Handlová alebo Sliač," skonštatoval O. Frankovič.
Autor: rep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.