vietor. O pár minút, presne pred príchodom vlaku do stanice, som začul zvláštny zvuk a videl som letieť strechu," popísal nám v piatok večer osudový okamih výpravca na železničnej stanici v Plavnici Miroslav Leščinský.
Podľa neho bolo obrovským šťastím, že cestujúci sa pred lejakom skryli v čakárni. Preto, keď plechová strecha dopadla na perón, nikto z nich sa tam nenachádzal. "V prvej chvíli som nevedel, či mám pustiť vlak do stanice. Rýchlo som musel zhodnotiť situáciu. Keď som videl, že pokrčený plech nezasahuje do koľajiska, dopravu som neprerušil," uviedol ďalej čakajúc na vojenské "celty" od kežmarských vojakov, ktoré na niekoľko dní nahradia odfúknutú strechu. Na tie v tom istom čase čakal aj Vladimír Halko z obce Hajtovka, ktorý takisto prišiel o strechu nad hlavou. "Žena zacítila len akési zvláštne tlaky a zrazu bol celý krov preč. Pristál asi 50 metrov ďalej za domom. Zaujímavé je, že okná i obvodové múry zostali neporušené," konštatoval V. Halko, mimochodom veliteľ jednotky požiarneho zboru v Starej Ľubovni. Vzniknutú škodu odhadol na 200 až 300-tisíc korún.
Na rozdiel od neho okresný prednosta Andrej Mokriš si takýto odhad urobiť netrúfol. "Len v samotnej Hajtovke sme mali cestu do polovice dediny zablokovanú spadnutými stromami. Hodinu trvalo, kým sme ju prekliesnili. V okresnom meste dažďová voda vytopila pivnice na uliciach Budovateľskej, Okružnej a Mierovej a navyše strhla aj dva chodníky. V Novej Ľubovni zase poškodila cintorín a dom smútku," sumarizoval výpočet škôd prednosta okresného úradu. Ako uviedol ďalej, tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený v piatok večer tu trval len niekoľko hodín. V ten istý deň ho povodňová komisia zrušila.
Hoci bez silného vetra, ale o to výdatnejšie pršalo aj v okrese Kežmarok. "Lejak spojený s ľadovcom sa začal večer krátko po šiestej hodine a skončili sa asi o trištvrte na sedem. Výsledkom je dvadsiatka zaplavených pivníc v rodinných domoch v Kežmarku a obci Vlková. Ďalších 12 pivníc vytopila dažďová voda vo Vlkovciach, 10 v Tvarožnej a 30 v Ľubici. Navyše, voda sa dostala aj do kotolne nemocnice a mestského úradu v Kežmarku," informoval nás prednosta tamojšieho okresného úradu Ján Soliar. Podľa jeho slov okamžite po nahlásení prípadov sa začalo s mobilizáciou požiarnikov, profesionálov i dobrovoľníkov, ktorí začali s odčerpávaním dažďovej vody.
Najväčšie škody v rámci okresu vznikli v obci Vlková. Tam sa vylial z brehov nezregulovaný Vrbovský potok a na dvoch miestach došlo k zosuvu pôdy na miestnu komunikáciu, ktorá sa stala v jednom jazdnom pruhu neprejazdnou. Podobný osud stihol aj cestu II. triedy vo Vrbove neďaleko miestneho kúpaliska. V sobotu však už obe cesty boli prejazdné v oboch smeroch. Tretí stupeň povodňovej aktivity tu vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia na nasledujúce dni potrvá minimálne do dnes.
Zaujímavosťou je, že napriek besneniu živlov k zraneniam osôb nedošlo. Jedinou jeho obeťou je päť prasiatok, 15 kuriek a deväť sliepok z Vlkovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.