väzení v holandskom Scheveningene, kde čaká na súdny proces pre obvinenia z vojnových zločinov. Obaja manželia mali povolený kontakt len za prítomnosti väzenského strážcu a ich konverzácia bol čisto osobná.
Po skončení návštevy v zadržiavacom centre haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kam jej manžela previezli 28. júna na základe rozhodnutia srbskej vlády o vydaní obvinených zločincov, Markovičová večer odcestuje späť do Belehradu. Trojdňové víza, ktoré dostala od holandských úradov výlučne na tento účel, jej platili len do včerajška.
Markovičová strávila prevažnú časť svojho pobytu v Holandsku so svojím manželom, pričom od štvrtku, kedy pricestovala, ho navštívila každý deň a strávila s ním maximálny povolený čas - vyše šesť hodín denne.
Hoci na manželské návštevy tribunál obyčajne poskytuje takzvané intímne miestnosti, kde môžu partneri stráviť istý čas osamote, Miloševič a Markovičová sa smeli vidieť len cez nepriestrelné sklo a hovoriť mohli spolu len cez telefón.
Markovičovej právnik Dragoslav Ognjanovič, ktorý ju sprevádza počas celej návštevy v Holandsku a s novinármi komunikuje v jej mene, povedal, že Markovičová je veľmi rada, že môže vidieť svojho manžela, ale nepáčia sa jej podmienky návštev.
"Je veľmi šťastná, že ho môže vidieť a stráviť s ním čas, ale nie je spokojná, pretože nemajú dovolený žiadny osobný kontakt. Ich konverzácie prebiehajú len cez sklo a cez telefón za nepretržitej prítomnosti strážcu OSN," povedal advokát novinárom zhromaždeným pred scheveningenským väzením.
Podľa jeho slov Markovičová neposkytla svojmu manželovi počas žiadnej zo svojich troch návštev žiadnu právnu radu a o právnických záležitostiach spolu vôbec nehovorili. "Majú len súkromné rozhovory o svojich deťoch, vnukovi, rodinných priateľoch a tak. V tomto okamihu mu nedáva žiadne právne rady, pretože všetky ich konverzácie sú prísne kontrolované," vysvetlil Ognjanovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.