Niet sa čo čudovať, rozdeľovali sa odmeny. K nám sa však dostala informácia, že odmeny mali dostať len vedúci jednotlivých odborov a oddelení, na radových sa vraj neušlo. Dokonca aj Peter Osif, vedúci odboru školstva, ktorému médiá dokázali zneužívanie školských áut, mal dostať odmenu. A tak sme si zisťovali, aký je vlastne systém odmeňovania na Krajskom úrade.
Hovorcovi KÚ Štefanovi Kočutovi sme položili niekoľko otázok. Koľko peňazí sa rozdelilo, koľko z celkového počtu zamestnancov ich dostalo, či sa ušlo aj na radových zamestnancov a keďže v poslednej dobe na verejnosti rezonovala kauza v súvislosti s cestami vedúceho odboru školstva Petra Osifa, zaujímalo nás tiež, či aj on dostal odmeny.
"Nejde o žiadne mimoriadne odmeny, ani o odmeny, ktoré by pracovníci Krajského úradu dostali z rezortu ministerstva vnútra, respektíve od vlády. Celkové odmeny vo výške 1,2 milióna korún predstavujú finančné prostriedky ušetrené z polročného mzdového fondu KÚ," uviedol hovorca a dodal: "Odmeny, o ktorých je reč, dostal každý pracovník KÚ, ktorý sa podieľal na plnení mimoriadnych úloh, to znamená nad rámec svojich pracovných povinností. A ak chcete vedieť, aký plat, respektíve aké odmeny kto dostáva, musíte sa opýtať konkrétnej osoby. Nie som kompetentný tieto údaje zverejňovať."
My sme však nechceli vedieť, aký má pán Osif plat či aké odmeny dostal, len či dostal odmenu. V stanovisku hovorcu Štefana Kočutu nám rovnako tak chýbalo to, čo sme žiadali, teda počet tých, ktorí odmeny dostali a či ich dostali aj radoví zamestnanci. Pán Kočuta, ktorý je už mimochodom v dôchodkovom veku, je ako hovorca orgánu štátnej správy platený z daní nás všetkých, napriek tomu ale odmietol na naše opätovné otázky odpovedať. A tak sme sa na to, čo nás zaujímalo, opýtali priamo prednostu Štefana Vranovského. "Koľkí zamestnanci odmeny dostali, to vám ja presne nepoviem, obráťte sa na organizačný odbor. Viem ale určite, že ich dostali aj radoví zamestnanci, nielen vedúci odborov," uviedol Š. Vranovský.
Zaujímalo nás, či dostal odmenu aj vedúci odboru školstva Peter Osif, ktorému redaktor Markízy dokázal, že na cestu z Michaloviec, kde býva, do Košíc, používal auto michalovského učilišťa. Tieto cesty mali byť pravidelné a viackrát spolu s ním cestoval aj zástupca prednostu KÚ Ján Nistor. Auto poskytla riaditeľka učilišťa, ktorá má byť údajne P. Osifovi zaviazaná za to, že sa stala riaditeľkou. "Čo sa týka pána Osifa, tuším aj on odmeny dostal za splnenie určitej úlohy. Tie cesty som si dal zisťovať. Za čias spomínanej pani riaditeľky bolo realizovaných 24 ciest na spomínanej trase a on sa zviezol pri dvoch jazdách. Keby sa bol zúčastnil 12 či 15 jázd, vážne by som sa tým zaoberal. Ale to boli len dve cesty... Jedinou chybou, ktorú urobil, bolo, keď v médiách vyhlásil, že šoféra, ktorý ho viezol, nepozná."
Takže prednosta bol s prácou vedúceho odboru školstva spokojný, keď mu dal odmeny... "Odmena sa nedáva podľa toho, či ja som s niekým spokojný alebo nie. Odmena je zákonná záležitosť. Ak dám niekomu úlohu nad rámec pracovných povinností a on ju splní, ja mám povinnosť udeliť odmenu."
Informácie o tom, kto teda odmeny dostal, nám napokon poskytla vedúca organizačného odboru Edita Vojtová. Ako uviedla, rozdeľovali sa prostriedky ušetrené zo mzdového fondu, napríklad kvôli maródkam a pod. Odmeny dostali všetci, odmenových položiek bolo dokonca viac, ako je zamestnancov Krajského úradu. Odmeny sú však viazané na plnenie mimoriadnych úloh nad rámec pracovných povinností a tak tí zamestnanci, ktorí splnili mimoriadnych úloh viac, mali aj odmeny vyššie. Množstvo práce naviac súviselo napríklad s výjazdovým zasadnutím vlády, kedy bolo potrebné spracovať množstvo dokumentácie a podkladov a pod. Podľa E. Vojtovej odmeny neboli zvlášť vysoké, neprekročili viac ako desať percent mzdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.