vybral sa spolu s rodinou za dobrodružstvom do juhoamerických pralesov, dozvedeli sme sa zo správy NKÚ, že pracovníci prezidenstkej kancelárie majú ohromnú záľubu v telefonovaní. Takmer 3 milióny pretelefonovaných korún len na mobiloch za uplynulý rok je podľa vedúceho bratislavskej kancelárie prezidenta Ľ. Macháčka súhrnom viacerých faktorov.
"Najväčšia časť sa pretelefonovala v čase, keď sme mali zriadené detašované pracovisko kancelárie v Innsbrucku, teda počas choroby pána prezidenta v júni a neskôr počas jeho ďalšej operácie. Verte mi, že až 80 percent z tejto sumy tvorili hovory zo Slovenska na roaming. Nie je problém, aby som vám ukázal aj ich kompletné vyúčtovanie. Veď NKÚ nezistil z našej strany žiadne porušenie zákona," tvrdí kancelár Macháček.
Medzi menami, ktoré radi telefonovali za štátne peniaze bola napríklad aj prezidentova manželka Irena so 156 000 Sk, ochrankári prezidentského páru 417 000 Sk alebo hlavný radca Ján Bílek so 160 tisíckami. Keď už nič iné, tak zarážujúce je najmä to, že nikto z nich nie je podľa Zákonníka práce v pracovnoprávnom vzťahu s kanceláriou prezidenta... "Prečo si myslíte, žeby prvá dáma nemala mať telefón? Veď určite je to bežným zvykom aj v iných krajinách. My preplácame služobné telefóny tým osobám, ktoré poskytujú služby prezidentskej kancelárii. Možno v prípade ochrankárov a šoférov je to možno diskutabilné, keďže sú zamestnancami Úradu na ochranu ústavných činiteľov a ten spadá pod ministerstvo vnútra. Po skončení dovolenky pána prezidenta však budeme rokovať s ministrom a zrejme im mobily odoberieme," povedal nám Ľ. Macháček.
Správa NKÚ hovorila o tom, že 65 zamestancov kancelárie prezidenta malo pridelených 53 mobilov. Už dávnejšie to však nie je pravdou, keďže 6 pracovníkov ako napr. sekretárky už o svoj služobný pôžitok prišlo. Stalo sa tak v rámci opatrení, ktoré ešte v priebehu prvého polroka 2001 zaviedol kancelár Macháček, u ktorého správa NKÚ napríklad zistila opačný extrém. Pravidelne nevedel pretelefonovať svoj mesačný paušál... Ďalší dvadsiati ľudia pracujúci pre prezidenta však o ten svoj mesačný paušál vo výške 120, či 250 voľných minút u istého mobilného operátora prišli. Namiesto toho dostali Prima kartu, a ak ju pretelefonujú, ďalšiu si môžu kúpiť z vlastného vrecka. Zvyšku sa aj naďalej ponechali mesačné paušály alebo neobmedzené limity, čím sa napríklad môže pochváliť aj hlavný prezidentov radca oficiálne zamestnaný v košickom Mlyne J. Bílek. "On má dva mobily, služobný a ten druhý je zrejme súkromný. My mu preplácame služobný, keďže v jeho prípade platí, že v rámci dohody poskytujú služby prezidentskej kancelárii. Má v nej špecifické postavenie a je nadriadeným je len prezident," presviedča nás Ľ. Macháček.
Kancelár je taktiež držiteľom diplomatického pasu, avšak presnú cifru, koľko ľudí z prezidentskej kancedlárie sa tým môže ešte pochváliť, nám už povedať nevedel. Ako nám potvrdil prezidentov hovorca J. Leikert, okrem neho sú to aj dvaja diplomati z Kukanovho ministerstva, ktorí sú teraz v "stave" prezidentskej kancelárie. "Ide o M. Cigáňa a T. Boreca, ktorí predtým pôsobili na ministerstve zahraničných vecí. O prezidentových deťoch, pánovi Bílekovi a Krajčovičovi som sa dozvedel až z novín," uviedol a dodal, že on osobne sa nikdy nezaujímal o to, aby diplomatický pas vlastnil.
Podľa Macháčka je však rozhodnutie ministra Kukana o udelení pasov pre Petra a Ingrid Schusterovcov, J. Bíleka a prezidentovho tajomníka M. Krajčoviča úplne v poriadku a zrejme vychádza z vnútorných noriem a predpisov ministerstva...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.