nevykonával svoju funkciu.Dôvodom je jeho odlišný postoj k reforme verejnej správy a hlasovanie za vytvorenie ôsmich vyšších územných celkov (VÚC).
Ako včera na stretnutí s novinármi povedal, išlo o akýsi "výchovný prostriedok" voči nemu, ale keby sa mal rozhodnúť znova, hlasoval by rovnako. "Stanoviská členskej základne k môjmu hlasovaniu nie sú jednotné, hoci ma prekvapilo, že ma nepodporili poslanci z klubu SDK. Strana nemohla voči mne prijať iný postih, lebo som nebol viazaný politickým uznesením o hlasovaní. Viem, že mám silnú podporu v Prešovskom kraji. Ako som sa presvedčil, v Košiciach, Michalovciach a na Spiši môj postoj odmietajú a možno aj túžia po tom, aby som odstúpil. Svedčia o tom listy a návrhy na moju abdikáciu a tie boli práve z oblastí novovznikajúcich VÚC," zdôraznil včera Kužma.
Dodal, že mu nešlo o čísla, teda či bude 8 alebo 12 území, ale o to, aby celky mali zhruba rovnaký počet obyvateľov a ekonomickú silu. Súvisí to aj s prístupom k fondom EÚ a možnosťami uzatvárať medzinárodné zmluvy o spolupráci. Podotkol, že celá predchádzajúca diskusia o reforme, ktorá mimochodom trvala pridlho, nemala najšťastnejšie smerovanie. Ako povedal: "Najprv sme sa mali baviť o peniazoch, kompetenciách a až potom o územiach. To isté platí aj o disproporciách v prijatej legislatíve. Mám na mysli zákon o verejnej službe a definitíve. Podstatnejšie je, aké právomoci bude mať úradník. Či bude môcť v regióne rozhodovať, alebo bude musieť kvôli schvaľovacím procesom utekať do Bratislavy. Ak sa štátna moc bude centralizovať, zákonite nastanú konflikty."
Dotkol sa aj otázky volieb do samosprávnych krajov. Poznamenal, že v súčasnej situácii bude mať každý kraj problém obsadiť miesta županov a poslancov. Aj kandidátky jednotlivých politických strán sú podľa jeho slov skôr zbožným prianím, ako realitou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.