dostatočnosť obyvateľstva v primeranom množstve a v patričnej kvalite. Touto úlohou sa zaoberá aj Koncepcia a zásady pôdohospodárskej politiky, ktorá formuluje prioritu agropotravinárskej politiky Slovenska a jej strategické ciele.
Výživová dostatočnosť obyvateľstva je vymedzená prístupnosťou potravín v primeranom množstve, v patričnej kvalite a nutričnej skladbe. Má zodpovedať zdravému a harmonickému vývinu jednotlivca. Potravinový trh, ktorý je jednou zo základných existenčných podmienok má svoje špecifiká.
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že 60 až 80 percent chorôb ľud zapríčiňujú vonkajšie faktory a až polovica týchto chorôb má príčinu priamo vo výžive. Súčasné stravovacie návyky negatívne ovplyvňujú kvalitu života a veľkou mierou prispievajú k vzniku civilizačných ochorení. Z celosvetových zdravotníckych problémov figurujú na prvých miestach kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Vo svetovom meradle sa ateroskleróza a nádorovéchoroby považujú za hlavné príčiny smrti. Nie je tomu inak ani na Slovensku. Treba uviesť, že spoločnou črtou mortality sú rizikové faktory, ktoré pretrvávajú v životnom štýle obyvateľstva.
Okrem genetickej predispozície sem zaradíme nutričné problémy, ako nadmerný kalorický príjem a na druhej strane nedostatočný príjem, alebo úplný deficit odporúčaných výživových látok obsiahnutých v istých zložkách a komponentoch potravy. Ďalej len v skratke: nedostatok aktívneho pohybu, dlhodobá nadmerná konzumácia liekov, fajčenie a požívanie alkoholu a iné. Poriadok života musí byť zo zdravotného hľadiska vyvážený a práve výživa je dokonalým stabilizátorom takejto vyváženosti. Každý, kto pripravuje stravu pre seba alebo pre iných by si mal osvojiť základy racionálnej výživy a prehĺbiť vedomosti o zložení potravín. Takéto znalosti je potom mimoriadne dôležité dôkladne využiť v praxi.
Život je zmena
V čom by sa teda spôsob stravovania oproti minulosti mal zmeniť? Predovšetkým v štruktúre živín, vo výbere surovín, ale aj v zmene technológie jej prípravy. Veľkú pozornosť treba venovať vhodnému uskladneniu potravín v domácnostiach, dodržiavať hygienické požiadavky a predpoklady pri príprave, aby sa predišlo ich znehodnoteniu. Nepodceňujme ani oddelené uskladňovanie potravín a vždy sa pristavme aj pri balení. Kritika nemôže obísť ani prehrešky a zlozvyky, ktoré sú na dennom režime. Je to najmä nepravidelnosť v stravovaní, nerovnomerné časové rozvrhnutie a iracionálne podceňovanie výživy. Väčšina ľudí nepokladá za potrebné venovať jedeniu dostatok času a pozornosti, jedia rýchlo, hltavo, nervózne, alebo sa zároveň snažia robiť aj iné činnosti. Každodenný sústavný stres, problémy, frustrácia, ustavičné náhlenie sa, to všetko vedie k tomu, že človek žije vstálom duševnom napätí. Ťažko si nájde čas pre vlastný režim,čím zanedbáva seba samého.
Racionálna výživa, pestrá a rozumná strava má v živote moderného človeka významné miesto. O jej zásadách vieme neporovnateľne viac, ako pred niekoľkými rokmi. Zárukou efektu je však ich praktické využívanie. Zdravý človek sa snaží v spoločnosti všestranne fyzicky i psychicky angažovať. Na takúto činnosť vydáva denne mnoho energie, ktorú nahrádza živinami zprijatej potravy. Selekcia potravín nie je ľubovoľná, ale značne závisí od vonkajších (práca, prostredie, rodina, spoločnosť, vek)a vnútorných (požiadavky, vplyvy, výchova, zvyky) faktorov. Strava musí obsahovať všetky životne dôležité látky v dostatočnom množstve, kvalite, ako aj v správnom vzájomnompomere. Hodnotu potravy posudzujeme podľa jej významu, ktorý pripisujeme množstvu vydanej energie, alebo výstavbe organizmu.
Môžeme hovoriť o kalorickej alebo biologickej hodnote. Kým kalorická hodnota predstavuje množstvo vydanej energie, biologickú hodnotu potravín posudzujeme predovšetkým podľa zloženia, podľa obsahu látok (stavebných, ochranných) ktoré viažu. Výživu by malo regulovať takzvané nutričné uvedomenie obyvateľstva, ktoré znamená konzumovať zdravo, dosiahnuť samoreguláciu spotreby potravín vzhľadom na vek, hmotnosť, pohlavie, fyzickú a psychickú záťaž. To znamená riadiť sa základnými zásadami racionálnej výživy a dodržiavať správnu životosprávu. Neustále redukovať, odstraňovať vplyvy škodlivých činiteľov z vonkajšieho prostredia.
Vytvorme si harmonický súlad medzi osobnými záujmami a požiadavkami spoločnosti. Komplex potravinového režimu sa na začiatku musí prispôsobiť tak, aby na ňom bolo možné vybudovať nový stereotyp racionálnej životosprávy.
Autor: Ing. PETER MAKOVICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.