predvolebnej kampani. Najvyšší súd SR totiž rozhodol, že obe pokuty sú premlčané.
Prvú pokutu dva milióny korún dostala Markíza za odvysielanie prejavu Richarda Müllera v marci minulého roku. "Ak niekto konštatuje, že drogy sú a priori zlá vec, tak podľa mňa ich nikdy neskúšal," vyhlásil spevák.
Odvysielaním Müllerovej spovede, ako drogy podnecujú tvorivosť, porušila Markíza paragraf o ochrane maloletých zo zákona o vysielaní a retransmisii.
Televízia sa odvolala na Najvyšší súd, ktorý dal rade vypracovať nový znalecký posudok. Spis ležal na súde rok. V rozsudku, ktorý pred dvoma týždňami Najvyšší súd doručil rade, sa uvádza, že od dňa zistenia porušenia zákona uplynula ročná lehota. Preto sa rozhodnutie o pokute ruší.
A minulý týždeň doručil Najvyšší súd podobné rozhodnutie. Tentoraz nemusela Markíza zaplatiť 250-tisíc korún ako pokutu za politickú reklamu v prospech Rudolfa Schustera. Dôvodom bolo opäť premlčanie ročnej lehoty konania. Aj tento spis sa na Najvyššom súde "presúšal" takmer rok.
MEDZITITUL: Lehota sa ešte skrátila
Oba prípady sa stali ešte v čase, keď platil starý zákon. Ten stanovoval dať pokutu do roka odvtedy, čo sa boli porušenia oznámené rade. Nový zákon prijatý vlani je ešte benevolentnejší. Lehotu skrátil na šesť mesiacov.
Ak sa teda chcú vysielatelia vyzuť z pokút, bude im stačiť podať odvolanie na Najvyšší súd a dúfať, že celý prípad sa povlečie tak, aby prešvihol už len polrok.
"Aj keď sa budeme ponáhľať a stihneme to do polroka, len čo sa odvolajú, pokuta je zbytočná," hovorí riaditeľka kancelárie rady Jarmila Grujbárová. Myslí si, že je potrebné, aby sa lehoty predĺžili na subjektívnu lehotu dva roky a objektívnu lehotu tri roky. "Alebo bude v zákone presne uvedené tzv. spočívanie lehôt, to znamená, že lehoty neplynú, pokiaľ vec je v odvolacom konaní na Najvyššom súde."
MEDZITITUL: Bezzubá licenčná rada
Podľa Ernesta Valka, člena licenčnej rady, nový zákon robí z licenčnej rady bezzubú inštitúciu. Zákon totiž zavádza aj ďalšie nezvyčajné ustanovenie: ak vysielateľ poruší zákon, namiesto sankcie má byť upozornený.
Sankcie prichádzajú až po viacnásobnom porušení zákona.
Vysielateľ môže teda pokojne porušiť zákon s vedomím, že žiadna pokuta nebude. V praxi to znamená, že ak sa napríklad Pavol Rusko v čase volebného moratória rozhodne vystúpiť vo svojej televízii s príhovorom k voličom, rada ho len upozorní, že porušil zákon. To je všetko.
"Upozorníme, ale hrozba nejakej sankcie, ktorá by nútila vysielateľa zvažovať, čo môže a čo nie, sa vytráca," hovorí Grujbárová.
Sporné ustanovenia presadil do vládneho návrhu zákona poslanec Jirko Malchárek, vtedy člen SOP, dnes člen Ruskovej strany ANO.
"Licenčná rada chce prostredníctvom poslancov iniciovať novelu. Aby sa predĺžili lehoty správneho konania, a ak sa vysielateľ odvolá proti rozhodnutiu licenčnej rady na Najvyšší súd, aby neplynula premlčacia lehota," hovorí Ernest Valko.
Podpredseda poslaneckého výboru pre kultúru a médiá Ján Budaj zmeny, ak budú opodstatnené, podporí. Podľa neho je však problém v unáhlenom prijatí tohto zákona minulý rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.