Košický kraj, spojiť do jedného vyššieho územného celku. Je si však vedomý, že presadiť ho môže jedine v súčinnosti s ostatnými koaličnými stranami.
"Návrh novely zákona mám na stole. Záleží len a len na politickej vôli partnerov," povedal včera Dzurinda pre TASR. Preto už počas tohto týždňa absolvuje dvojstranné schôdzky s predstaviteľmi ostatných koaličných strán. Svoj návrh, ktorého zámer oznámil presne deň po schválení zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy v parlamente, chce prezentovať aj na najbližšej Koaličnej rade. "Cítim povinnosť konať tak, aby sme povedzme ešte v tomto volebnom období urobili malý pozitívny krok správnym smerom," konštatoval.
Skepticky sa však k možnosti novelizovať schválené zákony súvisiace s reformou vyjadril Jozef Migaš. Predseda Národnej rady SR je navyše pripravený vypísať termín prvého kola regionálnych volieb na 24. novembra a druhé na 8. decembra. Znamená to, že tak musí v zmysle zákona urobiť do 24. augusta.
Dzurindove tohtotýždňové politické rokovania budú mať aj ďalší rozmer, determinovaný avizovaným odchodom SMK z koalície. "Urobím čo je v mojich silách, aby som presvedčil aj partnerov z vládnej koalície, aj partnerov z SMK, že pre nás všetkých, ale predovšetkým pre Slovensko je omnoho lepšie, ak všetci piati zostaneme vo vládnej koalícii," zdôraznil. Zotrvanie SMK v koalícii, o ktorom má definitívne rozhodnúť augustová republiková rada strany, by podľa predsedu vlády bolo významným prínosom aj pre integračné snahy SR smerom k NATO a Európskej únii. Úvahy o preobsadení vládnych postov patriacich SMK preto zatiaľ odmieta a považuje ich za hypotetické.
O možnom odchode SMK z koalície 5. júla rokovalo predsedníctvo strany, rozhodnutie však nechalo na mimoriadnu republikovú radu. Impulzom bola výsledná podoba zákonov o reforme verejnej správy, schválených parlamentom, a spôsob ich odsúhlasenia.
MEDZITITUL: Napriek poklesu preferencií chce Dzurinda byť volebným lídrom
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa napriek poklesu volebných preferencií strany bude v primárkach uchádzať o post lídra pre budúcoročné parlamentné voľby. Dzurinda verí, že šance SDKÚ na úspech vo voľbách sú dobré. Cestou k ich zlepšeniu by podľa neho mohol byť pozitívny obrat v životnej úrovni obyvateľstva i aktívnejšia politika samotnej strany.
Príčinu poklesu preferencií vidí predseda SDKÚ aj v identifikácii strany s politikou vládnej koalície. "Niekedy sme verejnosti sami ponúkali obraz rozhašterených partnerov, ktorí často riešia problémy nie za rokovacím stolom, ale prostredníctvom médií. Takýto obraz koalície potom najviac znáša ten, kto je na jej čele," povedal včera Dzurinda. Prvé dva roky vládnutia pritom boli osobitne ťažké a poprední predstavitelia SDKÚ popri povinnostiach vo vláde či parlamente "nemali príliš čas na stranícku politiku".
To sa zmenilo začiatkom leta, kedy SDKÚ odštartovala akciu Modrý autobus. "Práve v týchto mesiacoch sme veľmi aktívni, vysvetľujeme našu politiku a postoje. Po dvoch rokoch často ťažkých opatrení stabilizácie hospodárstva vidíme v tomto roku omnoho pozitívnejší vývoj aj tých ukazovateľov, ktoré determinujú životnú úroveň ľudí," konštatoval Dzurinda.
K výške finančných nákladov na akciu Modrý autobus a ich pôvodu sa však nechcel vyjadriť. Konštatoval iba, že "SDKÚ aj doposiaľ vždy zverejnila všetky dokumenty, ktoré jej ukladá zákon. Takto budeme postupovať aj naďalej".
SDKÚ je prvou a zatiaľ jedinou politickou stranou na Slovensku, ktorá má v stanovách zakotvený princíp určovania volebných lídrov prostredníctvom primárnych volieb. Prvé primárky, v ktorých budú členovia strany vyberať kandidátov pre voľby do zastupiteľstiev vyšších územných celkov, sú naplánované na 29. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.