Vybral si bundu, tzv. mikinu. Otvoril peňaženku, v ktorej som videl doláre, aj české koruny. Tvrdil, že slovenské peniaze už nemá, lebo za posledné natankoval pohonné látky do kamióna, s ktorým prišiel z Prešova. Dohodli sme sa, že ja od neho kúpim stodolárovú bankovku, za ktorú mu zaplatím 4600 korún a on mi potom vyplatí peniaze za bundu. To, či je americká stodolárovka pravá, som skúšal len jej ohmatávaním a pozeral som si ju tiež oproti svetlu. Mala vodotlač a preto sa mi zdalo, že je v poriadku, teda, že je pravá. Kontrolovala ju aj predavačka Lenka G., ktorej ten muž potom už slovenskými peniazmi, za mikinu zaplatil," opísal obchodnú transankciu predajca Do Tri Thuc.
Spokojnosť Vietnamca z dobrého obchodu však netrvala dlho. Večer, po príchode domov, si bankovku opäť veľmi pozorne prehliadal a zneistel. Zdalo sa mu, že oproti pôvodnej farbe má iný, svetlejší odtieň a aj papier sa mu videl akýsi mäkkší… Podozrenie, ktoré v ňom hlodalo, ho primälo konať. Hneď na druhý deň navštívil zmenáreň a ukázalo sa, že jeho obavy boli opodstatnené. ÚV lampa, pod ktorou si stodolárovku pozrel pracovník zmenárne prezradila, že bankovka je falošná… Thuc sa už zmieril s tým, že sadol na lep podvodníkovi. To však nebol koniec. Ubehlo pár dní, keď ho predavačka Lenka upozornila, že muž, ktorý si u nich kúpil "mikinu", je opäť na trhovisku. "Šiel som za ním, oznámil som mu, že bankovka, ktorú mi predal je falošná a žiadal som ho, aby mi vrátil peniaze, ktoré som mu za ňu vyplatil. Povedal, že nejaké peniaze má, no nie pri sebe, ale v aute na parkovisku. Medzitým nás obkolesili viacerí ľudia. Bol medzi nimi aj chlap, ktorý ho vyzval, aby mi ihneď zaplatil a začal ho prehliadať. Vytiahol mu peňaženku, v ktorej boli len americké stodolárovky. Brigádnička Lenka zavolala políciu…" opísal pokračovanie nevydareného obchodu Vietnamec. Dodal, že on sám by bol falzifikát radšej zničil, ako by mal ísť na políciu…
Muž, ktorého v súvislosti s uvedeným incidentom zadržali dvaja príslušníci Policajného zboru, nebol domáci. V jeho cestovnom pase stálo, že sa volá Stoycho T. a jeho domovom je prímorské mesto Burgas v Bulharsku. V peňaženke mal ďalších deväť stodolároviek, navlas podobným tej, ktorú predal Vietnamcovi. Začalo vyšetrovanie a 30-ročný T., ktorý sa vo svojej domovine živil ako správca internetu v jednom súkromnom klube, skončil vo väzbe. V týchto dňoch stál pred senátom Okresného súdu Košice II a čelil obžalobe prokurátora zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov.
"Na úvod chcem povedať, že moje konanie by malo byť kvalifikované podľa iného ustanovenia Trestného poriadku. A to z toho dôvodu, že som nemal vedomosť o tom, že stodolárová bankovka, ktorú som predal, ani ďalšie, ktoré som mal, nie sú pravé. Tvrdím, že trestného činu som sa nedopustil s úmyslom uviesť do obehu falošné doláre… Ja sám som jednu stodolárovku zamenil v banke a nepovedali mi, že ide o falzifikát," bránil sa pred súdom obžalovaný. Tak, ako v prípravnom konaní, ani na pojednávaní, sa ku spáchaniu skutku, ktorý mu kladie za vinu obžaloba, nepriznal. Zdôraznil, že keď kupoval na trhovisku "mikinu", mal nielen doláre, ale aj iné valuty a tiež slovenské koruny. "Vietnamec, ktorý mi tovar predával, chcel však doláre a navrhol mi výhodný kurz. Predal som mu len sto dolárov, pretože za ostatné som si chcel kúpiť auto. Najprv mi ho mali priviezť z Poľska do Bratislavy, kde som na trhovisku zamenil peniaze za doláre, no potom sa to zmenilo v tom zmysle, že ho privezú na slovensko-poľskú hranicu a nakoniec do Košíc… Všetko to zabezpečovali moji známi, ja som bol v ich aute len ako batožina," argumentoval obžalovaný.
Tvrdil tiež, že upadol do šoku, keď ho o päť dní neskôr na košickom trhovisku pristavil Vietnamec a presviedčal, že bankovka, ktorú mu predal je falošná… Navrhol mu vraj, aby sa o tom šli presvedčiť do banky, ale on to odmietol a trval na tom, aby si to vybavili medzi sebou a to okamžite. "Medzitým prišla nejaká dievčina s mobilom, začala kričať a zbehli sa okolo nás ďalší Vietnamci. začali ma biť, prehliadať, pričom mi vytiahli peňaženku. Bankovky, ktoré v nej boli, si po jednej prehliadali a pri tom, ako ma bili, niektoré spadli aj na zem… Prišla bezpečnostná služba, ktorá urobila s Vietnamcami poriadok, bankovky aj s peňaženkou mi vrátili. Vzápätí sa tam objavili štátni policajti, ktorí mi urobili prehliadku a odviedli ma na políciu," vypovedal Stoycho T.
Stalo sa to 14. januára lanského roka. Bola nedeľa a tak policajti, ktorí bezpečnostnej prehliadke Bulhara našli 9 stodolárových bankoviek, nemali veľa možností, ako si ich pravosť overiť. Otvorená bola len zmenáreň v Slovane, kde nedostali jednoznačnú odpoveď a tiež v OD Tesco, kde pracovník konštatoval, že ide o falzifikát. "Keď sme prišli na obvodné oddelenie, kde sme robili zápis o zadržaní Stoycho T., zistili sme, že dve z bankoviek, ktorých bolo spolu desať, majú rovnaké sériové čísla. Ich majiteľ sa tváril veľmi prekvapene, keď sa dozvedel, že stodolárovky sú falošné," uviedol pred senátom Richard D.
Z posudku emisného odboru Národnej banky SR vyplynulo, že v prípade všetkých desiatich bankoviek ide o falzifikáty so stupňom nebezpečnosti "B", čo znamená - podarený. Vyrobené boli rovnakou tlačovou technikou z plochy na papier. Ten, mimochodom nemal najlepšiu kvalitu, bol hrubší, zlepený z lícnej a rubovej strany… Bankovkám chýbali aj iné náležitosti, no napriek tomu sa originálom podobali do takej miery, že ich mohol obžalovaný vydávať za pravé. Koľko tento kšeft vynesie obžalovanému, ukáže ďalšie pojednávanie, ktoré bolo z dôvodu neprítomnosti svedkov odročené na nasledujúci mesiac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.