ktoré si vyžiadali životy 70 ľudí.
Podľa informácií miestnej tlače doteraz zaznamenali 1500 prípadov hnačky, ktorej podľahlo päť ľudí. Miestne úrady požiadali indickú vládu o vyslanie ďalších lekárov a zdravotného personálu v snahe dostať ochorenie pod kontrolu.
Voda začala síce opadávať, no aj napriek tomu zostávajú veľké oblasti zaliate, čo vytvára podmienky pre rozširovanie baktérií. Okrem nedostatku pitnej vody chýbajú aj potraviny, pretože je veľmi zložité zásobovať postihnuté oblasti pomocou helikoptér. Podľa vyjadrenia pilotov neexistujú totiž na zemi žiadne orientačné body.
Záplavy trvajú v štáte Urísa už desať dní. Dovedna voda zaliala takmer 13 000 dedín, zničila 175000 domov a postihla vyše 7,6 milióna ľudí. Podobná je situácia aj v Južnej Kórei, kde počas najsilnejších dažďov za uplynulých 37 rokov prišlo v priebehu týždňa o život 49 ľudí a ďalších šesť je nezvestných.
Dažde postihli sever krajiny i juhokórejskú metropolu Soul. Voda zaplavila vyše 30.000 domov a skomplikovala dopravu. Tisíce ľudí museli úrady evakuovať. Od nedele večera do včerajšieho rána napadlo takmer 230 milimetrov zrážok a meteorológovia predpovedajú ďalšie dažde. Materiálne škody sa vyčíslili na 140 miliónov dolárov.
Silné dažde a záplavy sú v priebehu tohto roka už druhou katastrofou, ktorá postihla Južnú Kóreu. Začiatkom roka čelila krajina opačnému extrému, keď ju zasiahli rekordné suchá.
Rekordných 335 milimetrov zrážok napadlo aj v pakistanskej metropole Islamabad. Voda zablokovala dopravu a spôsobila v meste chaos. Meteorológovia varovali záchranárov, aby boli v pohotovosti najmä v meste Rávalpindí, kam sa bude voda z Islamabadu presúvať. Informácie o obetiach v Pakistane nie sú zatiaľ známe.
Text pod foto: Dedinčania sa 100 km od Bubaneshwaru v indickom štáte Urísa po záplavách vracajú do svojich osídiel Foto na strane: REUTERS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.