umožnil potrestať klientov prostitútok až šesťmesačným väzením.
"Ktokoľvek dosiahne sexuálny vzťah výmenou za platbu, bude potrestaný za nákup sexuálnych služieb pokutou alebo väzením do šiestich mesiacov," uvádza sa v návrhu dodatku k trestnému zákonu.
"Ak bude mať klient strach ísť za prostitútkou, zníži sa dopyt a tým aj počet tých, ktorí nútia ženy k prostitúcii," vysvetľuje stratégiu boja proti najstaršiemu remeslu socialistická senátorka Anne-Marie Lizinová.
Cieľom navrhovanej legislatívnej zmeny je podľa nej boj proti obchodovaniu s ľuďmi a uznanie prostitútok za obete. "Je klamlivé tvrdiť, že bojujeme proti obchodovaniu s ľuďmi, keď sa pritom nezaoberáme aj prostitúciou," hovorí senátorka.
Spolu so svojou kolegyňou Nathalie de TďSerclaesovou si však nerobia ilúzie o schválení návrhu, pretože v parlamente sú "obklopené mužmi, ktorí sa k týmto službám uchyľujú".
Obe uznávajú, že nie všetky prostitútky sú obeťami, a že niektoré z nich svoje remeslo považujú jednoducho za menšie zlo ako normálne pracovať. Nechcú preto prostitúciu úplne zahubiť, chcú však aspoň vyvolať verejnú diskusiu a vnútiť pocit viny užívateľom sexuálnych služieb. "Chceme, aby sa diskusia v Belgicku uberala skôr takým smerom ako vo Švédsku, nie ako v Holandsku, kde je prostitúcia legalizovaná," tvrdia.
Návrh zákona vychádza z podobnej švédskej legislatívy platnej od roku 1999, ktorá je založená na filozofii "keď odstránime dopyt, zmizne aj ponuka". Vo Švédsku je preto predaj sexuálnych služieb povolený, ale nákup zakázaný.
Podľa nedávnej správy švédskej polície je však takmer nemožné zákon prakticky uplatňovať a ani za dva roky nedošlo k zníženiu prostitúcie. Klienti sú síce opatrnejší, ale prostitútky si našli cestu, ako sa k nim dostať - namiesto postávania na ulici či vo výkladoch v červenej štvrti mesta využívajú internet, mobilné telefóny a podobne. Niektoré z nich si dokonca pochvaľujú, že vďaka reštriktívnemu zákonu mohli zvýšiť ceny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.