zrušený 3. stupeň povodňovej situácie. Tieto opatrenia boli vyhlásené kvôli živelným pohromám, ktoré sa počas uplynulého víkendu akoby sústredili nad Spišom. Na niektorých miestach vyčíňala veterná smršť sprevádzaná krupobitím, iné dediny zase ničil obrovský príval vody.
"Mala som pocit, že sa blíži apokalypsa. Zrazu sa zotmelo a potom sa to spustilo. Fučal hrozný vetrisko a to, čo začalo padať z neba, neboli len také bežné krúpy, ale obrovské kusy ľadu. Nám to rozbilo dve okná a viem, že niektorí dopadli ešte horšie. Mali sme strach," opísala situáciu, ktorá sa v piatok odohrávala v Smižanoch mladá obyvateľka.
Podľa informácie vedúceho odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi RNDr. Viliama Štubňu boli následky veternej smršte a ľadovca skutočne hrozné. Pocítili ich obyvatelia panelákov i rodinných domov. "Približne 80, až 85-percent rodinných domov má zničenú strechu, pretože ľadovec prederavil rôzne krytiny, bez rozdielu na typ. Zničil tiež zvislé a strešné okná a poškodil aj osobné autá. Na nich rozbil nielen sklo, ale aj karosérie," vyrátal následky smršte RNDr. Štubňa.
V Mlynkách silný vetrisko zhodil z niekoľkých rodinných domov strechy a medzi Mlynkami a Rakovcom vyvrátil niekoľko stromov. Pri tejto kalamite našťastie nik nebol zranený.
Obyvatelia Spišských Tomášoviec, Letanoviec a Dlhých Stráží zažívali v piatok podvečer podobné chvíle ako Dravčania. Prietrž mračien mala za následok vznik prívalových vĺn, ktoré sa prehnali cez dediny a vzali všetko, čo im prišlo do cesty. "V Spišských Tomášovciach boli zaplavené suterény viacerých rodinných domov, zanesené priepusty, zničené cesty, mostíky a obyvateľom bývajúcim v časti dediny za železničnou traťou voda znehodnotila studne. Dočasné zásobovanie pitnou vodou bolo vyriešené cisternou. Podobné problémy mali aj v Letanovciach. Aj tam boli zaplavené súkromné studne a obyvatelia používali vodu z náhradných zdrojov," povedal vedúci civilnej ochrany. Najväčšie náklady vznikli práve s odstraňovaním týchto následkov. V obci totiž nie je verejný vodovod, a tak musia byť všetky studne zbavené nečistôt a vydenzifikované.
Aké škody živelná pohroma v týchto dedinách zanechala, však ešte nie je presne známe. Obce zatiaľ len vyčísľujú škody i náklady spojené s ich odstraňovaním. Po ich verifikácii komisiou si potom budú uplatňovať aspoň čiastočnú náhradu.
Obyvatelia sú však v tejto súvislosti skeptickí. "Veľmi dobre vieme, ako boli preplatené škody iným dedinám. Buď nedostali vôbec nič, alebo im ministerstvá hodili zopár drobných, ktoré ani zďaleka nepokrývajú škody a náklady," mudrovali dvaja dôchodcovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.