Svidník a Stropkov. Vo Svidníku navštívil firmu Svik, Okresný úrad práce, sociálnu poisťovňu a stretol sa s okresným prednostom Vladimírom Popíkom a primátorom Michalom Bartkom.
"Svidník patrí v Prešovskom kraji k okresom s najnižšou mierou nezamestnanosti, ale je to len relatívne, to absolútne je stále hrozivé. Milo ma prekvapilo, že jeden z významných stabilizátorov zamestnanosti v okrese - Svik Svidník má šancu významnejšie a dlhodobejšie stabilizovať svoj program, a že by mohol prijať približne o sto ľudí naviac, čo je kladná informácia," povedal nám minister, ktorý však pokračoval inou, tentoraz zápornou informáciou: "Potvrdil som si to, čo som zistil v okresoch Michalovce, Sobrance, ale i Trebišov, a to vysokú mieru práceneschopnosti. Napríklad Sobrance sú na prvom mieste na Slovensku v práceneschopnosti, dokonca 14 percent. Úzko to súvisí s činnosťou súkromných lekárov, ktorí zneužívajú otázku ohrozenia nezamestnanosti určitých zamestnávateľov na to, aby vypisovali ľudí na fiktívnu maródku a tým narúšajú fondy zdravotného poistenia. Doslova som dostal niekoľko argumentov o tom, že títo zmluvní lekári nedodržiavajú dokonca ani predpisy, ktoré hovoria o hlásení o práceneschopnosti, a dovolím si povedať, že toto treba vykynožiť a takýchto lekárom zobrať licenciu k výkonu lekárskeho povolania."
V rámci návštevy Stropkovského okresu sa minister stretol v obci Chotča so starostami z tohto okresu, ktorý tvorí len jedno mesto a 42 obcí, pričom väčšina dedín má do dvesto obyvateľov. Nad päťsto obyvateľov majú len štyri obce. Okres má naviac problémy s nezamestnanosťou, s dopravou, pretože cesty sú v zlom stave a železnica chýba úplne. Preto prítomných starostov zaujímalo, čo sa urobí na oživenie ekonomiky a zlepšenie životných podmienok v tomto regióne. Peter Magvaši sa v tejto súvislosti vyjadril ku reforme verejnej správy, pričom zdôraznil, že v prvom rade musí byť jasne vydefinovaný základný zákon, a to zá
kon o obecnom zriadení. Podľa jeho slov musí byť jasné financovanie a majetok samosprávy. Podotkol, že kľúčové zákony budú v parlamente predložené v septembri, kedy sa "bude kaliť nielen táto koalícia, ale sa bude kaliť Slovensko". Minister Magvaši tento bonmot rozmenil na drobné: "Predložené sú štyri významné zákony, ktoré ovplyvnia smerovanie Slovenska, lebo otázka decentralizácie, to je otázka obecného zriadenia, otázka financovania a majetku obecného zriadenia a zároveň aj odovzdania určitých kompetencií zo štátnej správy. Dovolím si povedať, že v tomto by sa malo Slovensko zjednotiť, pretože sa nedá rozhodovať o tomto len na základe jedného volebného cyklu, ale toto je rozhodnutie pre minimálne niekoľko ďalších desaťročí. A preto sa tam bude kaliť Slovensko."
Minister ďalej odpovedal na otázky jednotlivých starostov, ktoré sa týkali napríklad úväzkových platov starostov malých obcí a výške odvodov pri nich, ale i verejnoprospešných prác, konkrétne nedostatku pridelených pracovníkov. Minister Magvaši na margo toho poznamenal, že dostal "spätné echo, že Okresný úrad práce nekoná niekedy v tom duchu, ako rozhodlo predstavenstvo Národného úradu práce".
Otázky smerujúce na ministra sa týkali aj odchodu žien do dôchodku. Okrem odborných argumentov využil Peter Magvaši s úsmevom na tvári aj niekoľko vtipných poznámok ako "nemám odpor voči ženám, nie som ako Mladá demokratická ľavica, ktorá je inak orientovaná", prípadne "keď pôjdu do dôchodku naše nevesty, ktoré budú už len pri počítači sedieť, v bare sedieť a riadiť kozmické programy".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.