súčasný minister zdravotníctva Roman Kováč (SDKÚ)?
"Každému, kto vstupuje do rezortu zdravotníctva a chce sa zúčastňovať na jeho riadení, je jasné, že zdravotníctvo v takom stave, ako ho máme, ďalej nemôže existovať. Nezodpovedá totiž požiadavkám občanom, ani možnostiam, ktoré táto spoločnosť pre zdravotníctvo má. To znamená, že je nevyhnutné urobiť transformáciu. Tá je však nesmierne bolestná, pretože si musíme uvedomiť, že transformácia, ktorá sa udiala v spoločnosti, sa zdravotníctva až tak veľmi nedotkla. Ostatné rezorty zápasili s problémom straty zamestnania, nutnosti rekvalifikácie, či už išlo o učiteľov, inžinierov, právnikov... Väčšina z nich už tieto problémy zažila, zdravotníctvo je z tohto pohľadu v tichu. Je to však tikajúca bomba a proces transformácie jednoducho prísť musí," tvrdí minister Kováč, ktorý pred časom vo funkcii nahradil svojho straníckeho kolegu Tibora Šagáta.
Ten bol kritizovaný za to, že sa mu nepodarilo rozbehnúť transformáciu zdravotníctva, ktorú si želá i súčasný minister. Na jeho hlavu však tiež dopadá kritika. Čo hovorí na radikálne reformné kroky, ktoré navrhuje Rudolf Zajac, prestúpivší z DS do Ruskovej ANO? "Akýkoľvek reformátori, ktorí prichádzajú s jednoduchými riešeniami sú pre mňa vždy podozriví," vraví Roman Kováč a pokračuje: "Prísť a povedať, že stačí urobiť novelu nejakého zákona a do roka zdravotníctvo funguje, to považujem trošku za detské. Zdravotníctvo je zložitý a komplexný mechanizmus, kde musíte mať stále na mysli, že vykonaný každý krok musí byť premyslený tak, aby na neho nedoplatil poškodením zdravia alebo nebodaj života pacient. Preto je to zložité a preto sa nedá urobiť nejaký radikálny rez, ktorý by bol najrýchlejší a bol by skutočne efektný. To hovorím na adresu všetkých reformátorov, ktorí sa teraz pred voľbami objavia ako huby po daždi."
Podľa jeho slov je možné robiť transformáciu iba krok za krokom, a to aj s tým rizikom, že ho ľudia nebudú mať radi. "No skúste zobrať farmaceutickej firme ročný zisk 60 miliónov korún a čakať, že vás bude ľúbiť. Nebude."
Roman Kováč teda mieni uskutočňovať reformné kroky, tie však môžu byť pre mnohé vplyvné či početné skupiny nepríjemné. Nebude teda pred voľbami pociťovať politický tlak, ako určitú brzdu? "Budem. Či to mám považovať za brzdu, to neviem, ale tie tlaky sú už teraz. Už sa objavujú správy, že ma treba odvolať z funkcie. Do doby, kým som neurobil žiaden konkrétny krok, to nikto nehovoril. No akonáhle začíname robiť kroky, ktoré sú napĺňaním transformácie, tak sa ten tlak objavuje," hovorí minister zdravotníctva, pričom zdôrazňuje, že spomínaný tlak je prirodzený, pretože "narúšam ekonomické záujmy mnohých subjektov. Tu ale ide o zdravotníctvo a o problém pacienta. Nerobím si však ilúzie a som presvedčený, že transformácia s a musí urobiť. Aj keď je bolestná, robiť ju budem, na to som aj ministerské kreslo vzal".
Roman Kováč tvrdí, že aj po voľbách očakáva kontinuitu tejto politiky, bez ohľadu na to, či vo funkcii ministra vydrží alebo nie. Podľa jeho slov totiž slovenská spoločnosť nie je pripravená na extrémnu liberalizáciu zdravotníctva. Naviac si Slováci nevážia zdravie. "Občania si neuvedomujú, že zdravie má svoju hodnotu. Verbálne to síce vedia, ale v skutočnosti nie, lebo inak by si ho chránili," dodáva minister Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.