časom 55,19 s. a svojím tohtoročným maximom, keď v druhom semifinále dohmatla na stotinu zhodne druhá s Bieloruskou Jelenou Popčenkovou. Skvelú formu potvrdila najrýchlejším tohtoročným svetovým výkonom holandská olympijská víťazka zo Sydney Inge de Bruijnová (54,47).
Pri neúčasti obhajkyne titulu z predchádzajúceho svetového šampionátu pred tromi rokmi v Perthe Američanky Jenny Thompsonovej, ktorá už ukončila kariéru, sa piešťanská hviezda už ráno stavala na štartovacie bloky prvýkrát v krytom bazéne výstavnej haly Marine Messe ako najrýchlejšia na tejto trati zo zápolení od protinožcov. Piata žena z OH v Sydney zo Slovenska totiž obhajuje striebro. V poslednej ôsmej rozplavbe jej podľa vlastných slov chýbala šprintérska iskra, z jej súboja s časom však vzišiel siedmy postupový výkon (55,72). V semifinále si zopakovala pomalšiu štartovú reakciu i prvú päťdesiatku. Točila síce až štvrtá, no na posledných dvadsiatich metroch dokázala značne zrýchliť aj napriek únave, ktorá ju podľa jej slov sprevádzala pri semifinále trochu viac, než je obvykle zvykom. "Trochu to viac bolelo než obvykle. Nohy toto semifinále poriadne cítili, mám ich teraz ako broky. Chcela som plávať za 55,20 a celkom mi to vyšlo, necítila som sa najhoršie, určite lepšie ako ráno, ale ešte stále to nebolo ono. Som prekvapená, že Popčenková plávala zase tak rýchlo. Už ráno si urobila poriadny osobák a teraz si ho ešte poriadne vylepšila. Inge plávala veľmi rýchlo, je na tom veľmi dobre, trochu pomalšia bola Volkerová, ale u tej človek nikdy nevie. Rozhodne bude finále dosť nabité a ašpirantiek na medaily je nás viac než nám ich môžu rozdať," vyjadrila sa ešte zadýchaná štvornásobná najúspešnejšia športovkyňa Slovenska Moravcová, ktorej do bohatej zbierky medailí chýba z MS a ME už iba zlatý kov, bezprostredne po semifinále.
Príjemným prekvapením bol výkon jediného mužského zástupcu v štartovom poli zo Slovenska Miroslava Machoviča. Trnavčan síce na novozavedenom znakárskom šprinte medzi elitnú šestnástku nepostúpil, zaznamenal však slovenský rekord 26,51. Vlastné maximum z vlaňajšieho európskeho šampionátu v Helsinkách tak zlepšil o 31 stotín a v konečnom hodnotení tejto disciplíny obsadil v konkurencií 57 pretekárov 23. miesto. Po prvý raz vôbec si pri tretej účasti na svetovom fóre dokázal zlepšiť osobné maximum.
Fenomenálny austrálsky plavec Ian Thorpe vyhral 800 m voľným spôsobom v novom svetovom rekorde 7:39,16 minút a vytvoril tak už svoje druhé svetové maximum na vystúpení v Japonsku. Thorpov predchádzajúci svetový rekord (7:41,59) prekonal aj druhý v cieli, ďalší Austrálčan Grant Hackett (7:40,34). Na 200 m motýlik získal zlatú medailu 16-ročný Američan Michael Phelps, taktiež v novom svetovom rekorde časom 1:54,58 minúty.
Autor: Fukuoka (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.