z mužov stávali siláci a ženy matky stavia do úlohy žobráčok. Denne sme svedkami toho, ako vlastný rodič okráda svoje deti. Pri dokazovaní príjmov sú rodičia naozaj vynachádzaví. Jedni dokladujú minimum peňazí, ale okolie o nich vie, že pracujú pomimo načierno v zahraničí. Klamať im pomáhajú aj firmy. Aby mali nižšie odvody, vyplácajú ich na ruku. Otec žiada o zníženie výživného a zastupuje ho pritom advokát. Možno mu veriť, že nemá peniaze?" hovoria pracovníčky sociálnych odborov.
Ich rukami prejdú ročne stovky problematických prípadov. Rodín s ťažkosťami pribúda. Vymáhanie výživného patrí medzi časté problémy. "Každý prípad je individuálny, tak treba k nemu aj pristupovať. Nenájdu sa dva rovnaké," hovorí vedúca oddelenia štátnych sociálnych dávok a sociálnoprávnej ochrany a prevencie Melánia Hricová zo Žiaru nad Hronom.
Ak by ste si prelistovali dnes platný zákon o rodine, dozvedeli by ste sa, že v šesťdesiatych rokoch sa výživné rátalo z tabuľky. Ak rodič zarábal povedzme 1200 korún, súd mu vymeral platiť 10 percent. V novom zákone, ktorý sa rodí na ministerstve spravodlivosti, by malo byť výživné upravené tak, ako keby dieťa žilo v úplnej rodine.
Ak sa napríklad narodí dieťa mimo manželstva a jeho otec je solventným podnikateľom, je možné, že bude platiť aj 50-tisíc mesačne. Zákon už nebude prihliadať iba na základné potreby dieťaťa, ale bude dbať, aby aj ono dosahovalo takú istú životnú úroveň, ako má otec.
"Klepneme po prstoch predovšetkým tým rodičom, ktorí sa bránia platiť vyššie výživné so zdôvodnením, že v účtovníctve firiem vykazujú státisícové straty, ale pritom ich životná úroveň je už na prvý pohľad vyššia ako priemer," hovorí štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ladislav Scholcz. "Zasiahneme aj do Občianskeho súdneho poriadku, aby boli nároky maloletých detí vymáhateľné. Rodičia budú musieť preukázať príjmy zo závislej činnosti, ako aj sprístupniť všetky podklady pri zisťovaní ich majetkových pomerov. Významná zmena by sa týkala aj možnosti zabezpečiť dieťaťu úsporami štúdium. Časť výživného by nešla iba na spotrebu, ale bola by viazaná na účte dieťaťa. Týkalo by sa to iba solventných rodičov."
Nový zákon sa pokúsi vyrovnať aj s rodičmi, spoločníkmi viacerých firiem, ktorí radšej investujú pravidelne do rozvoja firmy, ako by pomohli svojej ratolesti. "Dieťa bude prednejšie. Ak sudca zistí, že rodič investoval veľké peniaze do rozvoja firmy, kúpil napríklad nové stroje a teraz tvrdí, že nemôže platiť vyššie výživné, má smolu. Dieťa dostane prednosť a výživné bude naisto zvýšené," tvrdí Scholcz.
Výživné bude podliehať inflácii. V dohľadnom čase by sa mal skrátiť aj čas od podania žiadosti o výživné po rozhodnutie. Kým dnes tento proces trvá aj päť mesiacov, po zefektívnení práce na súdoch pôjde iba o niekoľko týždňov. Sudcovia budú prípady dostávať skompletizované v elektronickej podobe.
Reč čísel
Na Slovensku sa ročne rozvádza takmer 10-tisíc manželstiev. Vo väčšine z nich sú deti.
Rodičia platia výživné asi na 35-tisíc detí.
Priemerná výška výživného je tisíc korún.
Najvyššie výživné sa platí v Bratislavskom kraji - priemerne 1400 korún, najnižšie (900 korún) v Košickom kraji.
Výživné platia väčšinou muži. Vlani ich bolo 15-tisíc, žien niečo vyše tisíc.
Existujú aj prípady, keď výživné platia obaja rodičia.
Štát mesačne vyplatí na dávkach sociálnej pomoci vyše 4 milióny korún. Dostávajú ich tie rodiny, ktorým v rozpočte chýba nezaplatené výživné. V máji tohto roku bolo takých rodín 4140 (z nich bolo 1706 evidovaných na úrade práce).
Trestný čin neplnenia vyživovacej povinnosti je na Slovensku druhý najčastejší. Len vlani zaň odsúdili 1570 ľudí. Maximálna výška trestu - dva roky.
(Zdroj: Štatistika Ministerstva spravodlivosti SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR)
Autor: or, aha, eta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.