O postupe pri určovaní výživného hovoríme s predsedom Okresného súdu v Žiline Petrom Hrnčiarom.
Čo všetko zahŕňa pojem výživné?
"Rozumie sa pod tým zabezpečenie spoločenského a sociálneho vývoja dieťaťa. Čiže okrem stravy zahŕňa aj náklady na ošatenie, štúdium, cestovné, ale napríklad aj lístok do kina."
Podľa čoho súd určí výšku výživného?
"Rozhodne to nie je matematický výpočet. Neexistujú žiadne tabuľky, každý prípad je individuálny. Zákon hovorí o schopnosti a možnosti rodičov. Ak niekoho vyhodia pre alkohol zo zamestnania, súd vychádza zo zárobku, aký by mal, keby nepil a keby ho nevyhodili."
A čo potreby dieťaťa?
"Tie sú rôzne, podľa veku, záujmov. Ak dieťa sedí doma, ničomu sa nevenuje a je rovnako staré ako dieťa susedov, ktoré však lyžuje, chodí do krúžkov a podobne, môže sa stať, že súd určí v tomto prípade menšie výživné."
Veľmi často rodič, ktorý má platiť, dokladuje oveľa nižšie príjmy, ako v skutočnosti má. Čo potom?
"Poviem osobný príklad. Matka žiadala 800 korún, otec, ktorý nemal žiaden oficiálny príjem, trval na 600. Jediným dôkazom bol výsluch, pri ktorom som mu kládol otázky, ktoré, žiaľ, nie sú ešte typické. Kde bývate? V družstevnom byte. Bola na vás podaná žaloba za neplatenie nájomného? Nie, ja si poctivo platím. Máte problémy s hladom, so zdravím? Čo jete na raňajky, na obed, večeru? Máte oblečenú peknú bundu, koľko stála? Koľko stálo vaše auto, na ktorom ste sem prišli? Z toho vyšlo, že jeho mesačné náklady musia byť aspoň 10-tisíc. Čiže výšku výživného som určil na 1500."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.