je protizákonné. Odporuje totiž Európskemu dohovoru o ľudských právach, ktorý je platnou súčasťou Ústavy SR. Vyhláška, podľa ktorej je možné pripútať predvedeného k pevnému predmetu, vychádza zo zákona o Policajnom zbore SR z roku 1993.
Pripútaný o radiátor zomrel v Revúcej na policajnej stanici Karol Sendrei. Predstavitelia polície tvrdia, že policajti konali podľa predpisov. Podľa právnikov však už v čase vydania bola vyhláška protizákonná. "Základná listina ľudských práv a slobôd je u nás v platnosti od 1. januára 1992, keď sa stala súčasťou federálnej ústavy. Kontinuálne ju prebral slovenský právny poriadok," hovorí právnik Martin Giertl.
Listina základných ľudských práv vychádza z Európskeho dohovoru o základných ľudských právach a slobodách, ktorý je základným dokumentom Rady Európy. Slovensko ako člen Rady Európy prijal tento dokument do svojho právneho poriadku. Je súčasťou Ústavy SR a je pre nás záväzný. Dohovor v článku 3 jasne definuje zákaz mučenia a neľudského zaobchádzania a zakazuje ho. "Už v roku 1993 nemala takáto vyhláška vyjsť alebo mala byť napadnutá. Možno ju namietať," hovorí Giertl. Európske dokumenty nehovoria výslovne o pripútavaní, definujú len neľudské a ponižujúce zaobchádzanie a mučenie. Európa definuje, že mučením je každé úmyselné, neľudské zaobchádzanie spôsobujúce veľmi závažné a kruté utrpenie, neľudské zaobchádzanie je spôsobenie intenzívneho duševného a fyzického utrpenia.
Pripútanie predvedených o radiátor alebo ich bitie, keď sú spútaní, sa takto podľa neho dá jednoznačne kvalifikovať. "Ak policajti pri predvedení podozrivých použili také prostriedky, ako sa to stalo v Revúcej, malo to byť kvalifikované nie ako prekročenie právomocí verejného činiteľa, ale ako mučenie," hovorí Giertl.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.