vykazuje zvýšenú vulkanickú aktivitu, ktorá prinútila taliansku vládu vyhlásiť v tomto regióne mimoriadny stav.
Vriaca magma z nového otvoru sa zatiaľ pohybuje smerom do neobývaných území. Experti privítali túto skutočnosť, lebo podľa ich názoru sa tak uvoľní obrovský tlak vo vnútri vulkánu.
Nad Etnou sa však neustále nachádza oblak dymu a aktívna sopka nepretržite chrlí fontány lávy.
Mohutný prúd magmy sa opäť posunul o jeden kilometre nižšie a vážne ohrozuje najbližšie nachádzajúce sa mestečko Nicolosi, ktorého približne 5000 obyvateľov je už pripravených na možnú evakuáciu.
V Catanii v pondelok opäť uzavreli medzinárodné letisko, pričom kvôli neustále padajúcemu dažďu popolu zo sopky bolo zrušených asi 50 letov.
Mestskí predstavitelia zároveň obmedzili dopravný ruch na diaľnici medzi Messinou a Cataniou. Obyvatelia Catanie, nad ktorou sa vypína Etna, začali už v pondelok v rámci prevencie pred padajúcim popolom nosiť dáždniky. Vodiči si zároveň musia očistiť autá, pretože je na nich od oblaku dymu vznášajúceho sa na regiónom usadená čierna vrstva.
Na Etne len minulý víkend v nedeľu zaznamenali ďalšie tri seizmologické otrasy v sile troch stupňov Richterovej stupnice. V noci na nedeľu zaregistrovali v oblastiach pri Etne zemetrasenie v sile 2,5 stupňa Richterovej stupnice.
Brehy sicílskej Catanie už museli opustiť aj turisti a kúpeľní hostia, nad hlavami ktorých už postupne začal pršať "čierny dážď" zo sopky.
Pohotovostné oddiely, ktoré pokračujú v stavbe ochranných múrov a v polievaní vriacej magmy studenou vodou z helikoptér, sú v pohotovosti 24 hodín denne. Pred Nicolosi pohotovostné jednotky vybagrovali dva zemné násypy.
Odborníci sa zhodujú na tom, že už vyše týždňa trvajúca zvýšená aktivita sopky indikuje, že tentokrát nejde o tradičné erupcie, pretože v pohybe je celý vulkán.
Niektorí experti sa domnievajú, že výbušný potenciál Etny býva často podceňovaný. Na základe historickej skúsenosti sa však domnievajú, že séria záchvevov často predchádza väčšiemu výbuchu.
Poslednú väčšiu erupciu Etny zaznamenali v roku 1992. Vulkán sa však zvykne zobúdzať v niekoľkomesačných časových intervaloch. Jeho svahy sú však neustále monitorované práve kvôli možným zemetraseniam, ktoré by mohli indikovať zvýšenú vulkanickú aktivitu.
Autor: Catania (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.