Najmä v tomto roku znie jedna z pranostík,vzťahujúcich sa k menu dnešného oslávenca - Jakuba, priam neuveriteľne. Vraví - Jakub končí pravé leto.
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Najmä v tomto roku znie jedna z pranostík,
vzťahujúcich sa k menu dnešného oslávenca - Jakuba, priam neuveriteľne. Vraví - Jakub končí pravé leto. Tepla a slnka sme si neužili, pranostiky však konštatujú, že zajtrajšou Annou už začína labutia pieseň najteplejšieho obdobia roka - babie leto.
Naši predkovia, napodiv, nejasali, keď bolo akurát na Jakuba jasné a slnečné počasie. Viaceré pranostiky totiž konštatujú, že ak sa 25. júla vyčasí, možno takmer s istotou očakávať presne o 5 mesiacov, na Vianoce, veľmi tuhú a nepríjemnú zimu. Na vidieku sa i dnes budú mnohí starší ľudoví pranostici zaoberať na prvý pohľad nepochopiteľnou činnosťou - budú na letnom nebi starostlivo rátať mraky. Deduškovská múdrosť totiž hovorí: Koľko je na Jakuba mrakov, toľko bude v zime snehov.
S Jakubovými meninami súvisí aj bizarná mravčia rada obchodníkom s dobytkom. Podľa nej, ak na Jakuba posypali hoviadka mravčími vajíčkami, predali ich zaručene len za dobré ceny. Lenže v minulosti ešte o šialených kravách nikto nechyroval...
Jakubské pranostiky rátali i s dažďami, čo potvrdzuje aj jedna z najpopulárnejších pranostík Na Jakuba hrom do duba. Búrky však znamenali nepríjemné prognózy najmä pre orechy, ktoré potom takmer do jedného zo stromov popadajú. Roľníci dodnes uznávajú aj dávne Jakubove pravdy, týkajúce sa úrody: Jakub, chleba nakúp, pálenky nalej, pôjdeme ďalej. Známa je aj tiež ovocinárska skúsenosť Jakub v sade svätí ovocie, čo nechá, to už ostane a poznatok včelárov Včely do hory iba do Jakuba lietajú. Svoje o jakubskom termíne vedia aj ornitológovia, keď dávna skúsenosť vraví, že Do Jakuba lietajú škovránky do výšok, po Jakubovi sadnú i na hrudy zeme.