našinec sa vyberie i do zahraničia. Tí solventnejší si zaplatia zájazd, menej majetní využívajú možnosť navštíviť lepšie vybavené kúpaliská u našich južných susedov. Vycestovať s dieťaťom do Maďarska môže však byť dosť veľký problém, hlavne keď ide o bábätko, ktoré nemáte zapísané v pase.
"Chcela som ísť s päťmesačným synom do Maďarska na kúpalisko. Keďže som sa vydala, nevedela som o tom, že po zmene mena si musím vybaviť aj nový pas. Išla som teda na políciu, aby som si dala dieťa zapísať do pasu, kde mi povedali, že ten môj je neplatný. Vraj si mám podať žiadosť o nový pas, no vzhľadom na časovú tieseň i hodiny, ktoré sú na polícii pre tento účel vyhradené, by som si však musela vybrať vyhotovenie do 24 hodín a to znamená zaplatiť 2 400 korún. Ako dôvod pre výmenu pasu mi pracovníčka za okienkom uviedla, že som sa mala vydať až po skončení platnosti toho starého. Myslela som, že si zo mňa robí srandu, veď môj pas je platný do roku 2007," posťažovala sa nám pani Katarína.
Rozmýšľala teda, ako si s dieťaťom oddýchnuť predsa len na lepšie vybavenom kúpalisku. Rozhodla sa teda, že ho dá zapísať do pasu dedovi, ktorý mal s nimi taktiež vycestovať. "Vraj sa to nedá, aj keď nechápem prečo. Veď čo keby chceli zobrať starí rodičia vnuka na výlet? Podľa môjho názoru ide o diskrimináciu," dodala pani Katarína.
O vysvetlenie krokov pri vybavovaní cestovného dokladu sme požiadali riaditeľa odboru hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru v Košiciach JUDr. Miroslava Capuliča.
"Do cestovného pasu sa na žiadosť občana môžu zapísať aj jeho deti, pričom je potrebné k žiadosti doložiť aj rodný list dieťaťa. V prípade zmeny priezviska je cestovný pas neplatný, a preto je potrebné dať si vyhotoviť nový. Pokiaľ ide o konkrétny prípad, aj malé dieťa musí mať svoj vlastný pas, pokiaľ nie je zapísané v pase rodičov. Do zahraničia teda môže vycestovať i so starými rodičmi, no len s vlastným pasom. Súčasná legislatíva totiž zapísanie dieťaťa do pasu inej osoby ako rodičov, či zákonného zástupcu neumožňuje. Jednoducho je potrebné vybaviť si nový pas," rozhovoril sa M. Capulič.
Cestovný pas sa vydáva občanovi Slovenskej republiky podľa miesta trvalého, alebo prechodného pobytu na oddelení cudzineckej polície a pasovej služby s platnosťou na desať rokov. "V prípade, že ide o občana mladšieho ako 15 rokov, pas mu platí dva roky. V tomto prípade však podáva žiadosť zákonný zástupca, ktorý taktiež vyhotovený pas prevezme," poznamenal M. Capulič.
Ako ďalej uviedol, občan mladší ako 18 rokov je povinný pripojiť (resp. uviesť) na zadnú stranu žiadosti o vydanie pasu súhlas jedného z rodičov, prípadne zákonného zástupcu.
V prípade straty cestovného pasu vyberie správny orgán od občana poplatok až do 10-násobku základnej sadzby, ak vydáva náhradu za stratený, zničený či poškodený pas. "Odvíja sa to od toho, koľkýkrát príde občan nahlásiť stratu. Je to preto, že máme niekoľko prípadov, keď ktosi stratí pas úmyslene. Pokiaľ ide o prvý prípad, tak žiadateľ zaplatí štvornásobok základneho poplatku, čo činí 2 400 korún. Tretia a ďalšia strata však už znamená uplatnenie najvyššej sadzby."
Ako sme sa dozvedeli, prípadov strát pasov majú na oddelení pasovej služby neúrekom. Nieto týždňa, aby sa nenašiel chronický "vybavovateľ" nového pasu.
Pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu sú potrebné dve fotografie, kolok, platný občiansky preukaz a vyplnená žiadosť. V prípade ak ide o dieťa, rodič predloží svoj občiansky preukaz a rodný list potomka.
Poplatky za vyhotovenie cestovného pasu sú nasledovné: Občan do 15 rokov potrebuje 250 Sk kolok, nad túto vekovú hranicu sa však už sadzba základného poplatku pohybuje na úrovni šiestich stovák. Do troch dní vyhotovia pas žiadateľovi do 15 rokov za 500 korún, starší však zaplatia 1 200 Sk. Najdrahšou a zároveň najrýchlejšou formou je vystavenie pasu do 24 hodín. V tomto prípade musí občan do 15 rokov predložiť 1 000 Sk kolok, dospelí však zaplatia 2 400 korún. Zapísanie dieťaťa do pasu rodiča vyžaduje 100 Sk kolok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.