Okrem zdravotných problémov robí totiž príliš málo spánku človeka starším.
Zo štúdie vyplýva, že hoci na problémy súvisiace s nedostatkom spánku, ktoré si vyžadujú dokonca liečenie, trpí približne desať percent obyvateľstva, len každý piaty vyhľadá lekára.
Tieto problémy sa nevyhýbajú ani deťom. Spomedzi skúmaných detí vo veku od šiestich do desiatich rokov sa problémy tohto druhu zistili dokonca u každého piateho. Hlavné príčiny vidia lekári v príliš dlhom a prineskorom sledovaní televízie, ako aj nepravidelnom rytme bez pevne stanoveného času, kedy chodia spať. V problémoch so spánkom sa však odzrkadľujú aj mentálne výkyvy, čo znamená, že to môže byť aj reakcia na problémy v rodine.
Chronická nespavosť či nedostatočný spánok nielen ovplyvňuje produktívnosť a pohodu človeka, ale má najmä dlhodobé následky na zdravie. Môže totiž viesť k vysokému krvnému tlaku, infarktu, srdcovým ochoreniam či psychickým poruchám vrátane depresií.
Ešte predtým, ako sa človek dopracuje do takéhoto štádia, začne sa prejavovať vyčerpanosť, nízka výkonnosť, časté omyly a neschopnosť koncentrovať sa.
Okrem správneho a dostatočne dlhého spánku v noci odporúčajú lekári aj niekoľko krátkych zdriemnutí počas dňa. Experti, ktorí uskutočnili výskum, tiež apelujú na praktických či rodinných lekárov, aby nepodceňovali príznaky poukazujúce na nedostatok spánku a svojich pacientov radšej poslali na vyšetrenie do špecializovaných stredísk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.