mračien a dlhotrvajúcich dažďov v predchádzajúcich dňoch došlo k zvyšovaniu hladín vodných tokov Prešovského kraja, sú zaplavované suterénne časti obytných a rodinných domov, poľnohospodárskej pôdy, štátnych a miestnych komunikácií a vzniká nebezpečenstvo ohrozenia života, zdravia osôb a značných škôd na majetku.
V akcii boli aj potápači
Štrba/Lučivná "Práve v týchto dňoch sme dostali náhradu škôd za zimnú kalamitu a letné povodne z roku 1999 a máme to tu zas," povzdychol si nad strhnutým mostom ponad potok na dolnom konci obce Štrba vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Poprade Marian Hoško. "Musela to byť neuveriteľne silná prietrž mračien. Odhadujem, že väčšina tej vody musela spadnúť niekde za Važcom. K nám prišla už len prívalová vlna, zmietla most, zaplavila domy za cestou, postŕhala ploty, vyplavila úrodu zo záhrad," doložil ďalšiu časť mozaiky 15-minút trvajúcej pohromy prednosta obecného úradu v Štrbe Jaroslav Chalupka.
Väčšie drámy sa však udiali ďalej za obcou. Lesy boli plné hubárov, ktorí odparkovali svoje automobily neďaleko miestneho potoka. Ten sa podvečer náhle rozvodnil a niektoré z nich doslova spláchol. "V jednom prípade sme mali podozrenie, že vodič zostal vo vozidle, ktoré zaplavila prívalová vlna. Nasadili sme potápačov a pomáhal aj vrtuľník. Jeho žena sa v zúfalstve chcela vrhnúť do vĺn. Napokon vysvitlo, že stierače na aute, ktoré pomýlili záchranárov, uviedol do činnosti elektrický skrat a hľadaný muž sa napokon našiel sám," uviedol M. Hoško.
Pri vstupe do ďalšej z postihnutých obcí, Lučivnej, sme videli iné nezvyčajné obrazy, napríklad desiatky utopených sliepok a kureniec, bezmocne sa povaľujúcich neďaleko miestneho futbalového ihriska. Medzi najviac postihnutými objektmi dominovala budova základnej školy a most cez potok, po ktorom tesne pred príchodom prívalovej vlny prešiel autobus. "Avízo o vlne sme dostali len desať minút predtým, ako k nám prišla. Nemali sme čas pripraviť sa, len sme čakali," povedal nám starosta Lučivnej Stanislav Gavalier, podľa ktorého je predvčerajšia povodeň najväčšou v histórii obce.
"V Štrbe je zaplavených sto rodiných domov. V Lučivnej ich je presne 62. Pod vodou bol aj kostol, základná škola, požiarna zbrojnica a lučivjanský športový areál. Zaznamenali sme výpadky elektrickej energie, odstávky dodávok plynu, prerušený prísun pitnej vody a most na ceste zo Štrby do Šuňavy je mimo prevádzky. V noci sa na odstraňovaní škôd a preventívnych opatreniach robilo až do tretej hodiny. Vypomôcť prišlo aj 40 vojakov z popradských kasární," povedal nám prednosta Okresného úradu v Poprade Milan Baran.
Tretí stupeň povodňovej aktivity tu trvá aj naďalej. Aj to bol dôvod, prečo predseda vlády Mikuláš Dzurinda operatívne zmenil svoj program na východnom Slovensku a prišiel sa osobne pozrieť na "tvár miesta". "Momentálne je potrebné stabilizovať situáciu a zabrániť recidíve," poučil chlapov, ktorí so živlom bojovali už bezmála 24 hodín. Pripomenul tiež, že je potrebné zosumarizovať škody na štátnom, obecnom i súkromnom majetku. Ako zdôraznil, zo štátnych peňazí môžu byť čiastočne odškodnené aj súkromné osoby. Najčastejšou otázkou, s ktorou sa ľudia obracali na predsedu vlády totiž bola tá, ktorá súvisí s náhradou škôd spôsobených na nepoistenom majetku.
(rbj)
Jediná pozitívna správa z Vranova
Prešov Okresná komisia vyhlásila o 10.30 druhý stupeň povodňovej aktivity. Prívalova vlna v rieke Torysa pri čistiarni odpadových vôd vo Veľkom Šariši zaplavila niekoľko domov.
Šok Prešovčanom spôsobila hrádza na Sídlisku III., ktorá včera podvečer nevydržala, jej časť sa pretrhla a voda zaplavila veľkú plochu spomínaného sídliska.
Podľa našich informácií aj v Kendiciach a Ličartovciach voda čiastočne zaplavila obce. Situácia na toku Sekčova je podľa slov prednostu Okresného úradu v Prešove Milana Benča primeraná, podobne na Svinke. Ako sme sa však presvedčili, voda z koryta Sekčova sa už vyliala. Policajné zdroje uvádzajú, že všetky cesty sú zjazdné a zásobovanie plynulé.
Sabinov Prudké dažde ešte v utorok večer a v noci spôsobili prudký vzostup rieky Torysa. Hladina vody dosiahla 250 centimetrov a okresná povodňová komisia vyhlásila včera ráno tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako nás informoval prednosta Okresného úradu v Sabinove Pavel Slaninka, Torysa a miestne potoky zaplavili 10 obcí v okrese. Najzložitejšia situácia je v katastri obcí Krivany, Šarišské Michaľany, kde už vďaka zatopeniu štátnej komunikácie došlo aj k dvom dopravným nehodám, ale aj v Jarovniciach.
Bardejov - Už v utorok popoludní vyhlásila okresná povodňová komisia tretí stupeň povodňovej aktivity v celom okrese. Podľa informácie hovorkyne prednostu Okresného úradu v Bardejove Marcely Čechovej, lokálne prietrže mračien spôsobili mimoriadnu situáciu a ako včera konštatovala, záplavy zasiahli už 19 obcí okresu aj samotné mesto Bardejov. Včera bola najvážnejšia situácia v obci Dlhá Lúka, kde voda narušila statiku jedného domu a rodinu museli evakuovať. Vodný živel však poškodil aj ďalších 200 domov, v Raslaviciach zase 60, nehovoriac o prerušenej dodávke elektrickej energie.
Stropkov - "Predpoludním bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, lebo došlo k vybreženiu Ondavy," skonštatoval prednosta Okresného úradu v Stropkove Jozef Šimko včera popoludní. "Situácia sa zlepšuje. Z Povodia Bodrogu a Hornádu (PBaH) som dostal informáciu, že vo svidníckej časti Ondavy už došlo k poklesu hladiny o 90 centimetrov." Tretí stupeň však platil. Podľa Šimkových slov bol kritický stav aj pri Miňovciach, neďaleko Domaše, kde "hrozilo, že sa voda vyleje na štátnu cestu". Hladina vody však poklesla o 20 centimetrov, takže k pohrome nedošlo. V okrese Stropkov boli dažďom najviac zasiahnuté obce Tisinec a Bukovce. Poľnohospodárske družstvo Breznica hlásilo zaliate polia. Štyridsať centimetrov vody sa podľa slov prednostu objavilo aj na futbalovom ihrisku v stropkovskej mestskej časti Bokša. "Zatopené boli i zdroje pitnej vody, mesto preto bolo odpojené od mestského vodojemu a vodu čerpá z vodojemov," skonštatoval J. Šimko, pričom dodal, že povodňová komisia operatívne riešila rozvoz pitnej vody.
Vranov nad Topľou - Prírodná katastrofa sa okresu Vranov nad Topľou prakticky vyhla. "Hladiny riek sú vyššie než obyčajne, ale momentálne (včera okolo 14. hodiny - pozn. red.) ani neprší," povedala nám tlačová hovorkyňa okresného úradu Andrea Gallová. Podľa jej slov boli zatopené pivnice v obci Majerovce a zopár pivníc priamo vo Vranove. Vo Vranovskom okrese nebol samostatne vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
Svidník - Povodne zasiahli aj okres Svidník. Včera nadránom sa dvihli hladiny Ladomírky, Ondavy a Tople, pričom zvýšenie kulminovalo o tretej v noci. Podľa hovorcu Okresného úradu vo Svidníku Bohumila Kačmára došlo k vyliatiu vôd a následným škodám v dôsledku vyliatia vôd z korýt tokov v obciach Dubová, Nižný Mirošov, Vyšný Orlík, Nižný Orlík, Nižná Jedľová, Kurimka, Nižný Komárnik, Vagrinec, Radoma, Okrúhle a Francovce, ako i v samotnom Svidníku. "V meste Svidník došlo k zaplaveniu areálu kúpaliska, futbalového štadiónu a k zatopeniu suterénnych častí firmy Svik," konštatoval B. Kačmár, pričom dodal, že v obci Vyšný Orlík, na toku rieky Ondava, došlo k pretrhnutiu hrádze v dĺžke zhruba sto metrov a následne k zaplaveniu priľahlého územia.
(ak, frk)
V Žehre od dažďa spadol obecný komín
Spiš V Spišskonovoveskom a Levočskom okrese so záplavami bojujú už desiatky obcí a miest. Včera na poludnie bol na väčšine vodných tokov vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity.
V utorok večer sa po prietrži mračien malé miestne toky zmenili na obrovskú prívalovú vlnú a zaplavili domy napríklad v Spišských Tomášovciach, Arnutovciach i Letanovciach. Tieto obce boli postihnuté už druhýkrát za posledné štyri dni. V Spišských Tomášovcich bola zaplavená aj príjazdová cesta, a preto bola obec niekoľko hodín odrezaná od sveta.
"Zalialo mi to pivnicu a na dvore mi voda siahala po pás. Z maštale sme museli rýchlo brať zvieratá, aby sa nám nepotopili. Svine nám plávali po dvore," opisuje majiteľka jedného z domov Sidónia Pechová. Tomášovčania vyčerpávali vodu do neskorej noci a hoci potok ráno klesol, k čerpadlám v suterénoch museli nastúpili opäť. "V pivnici mám asi meter vody. Zlialo mi všetko, aj plynový kotol. Nič však nemám poistené. Mal som s poisťovňou zlé skúsenosti, a tak som všetko zrušil. Teraz mi nikto nepomôže nahradiť škodu?" bezradne sa pýta Štefan Tyšler.
Zatiaľ čo v týchto obciach a mestách už odstraňovali následky povodní, ďalšie s nimi začínali bojovať. V noci sa totiž rapídne zdvihli hladiny riek a potokov a opustili svoje korytá. Podľa informácie z popradského závodu Povodia Bodrogu a Hornádu bol na poludnie v celom Spišskonovoveskom a Levočskom okrese vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. V okrese Levoča ohrozovala majetky i životy ľudí Torysa, Levočský potok i ďalšie toky.
"Hornád sa vybrežil na viacerých miestach, napríklad pri Markušovciach, Matejovciach nad Hornádom, Spišských Vlachoch. Nebezpečne sa rozvodnila Odorica v Odoríne, Levočský potok narobil problémy v Harichovciach a koryto nestačilo ani potokom pretekajúcim cez Smižany. Ohrozené boli aj sklady elektrární v Smižanoch a iné budovy," informoval vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi RNDr. Viliam Štubňa.
Dažde pridali na sile aj Žehrici pretekajúcej cez obec Žehra. Podľa informácie jej starostu, Jozefa Mižigára, spôsobil dážď pád komína na tunajšom obecnom úrade. Škody tejto nehody zatiaľ nie sú vyčíslené. "Všade nám moknú steny a niektorým občanom voda zaplavila pivnice," uviedol starosta. Rómovia z okolia sa boja prívalov dažďa, ktoré ohrozujú ich príbytky, postavené na nestabilných základoch. "Boja sa, aby im nespadli chatrče. Nevedia čo majú robiť a obecný úrad nemá finančné prostriedky na to, aby im mohol pomôcť," uviedol vedúci Rómskeho komunitného centra v Žehre Marián Dunka.
Škody na majetkoch zatiaľ ešte neboli vyčíslené. Dnes by mali postihnuté regióny navštíviť členovia verifikačnej komisie a zosumarizovať, aké ujmy na majetkoch voda Spišiakom spôsobila.
(nov, dun)
Po včerajšku je už aj Zemplín pod vodou
Humenné Desiatky domov vo vyše dvadsiatich obciach okresu zaplavili včera prívaly vody, ktoré nestačili pojať prítoky Laborca, ani koryto samotnej rieky. K najpostihnutejším lokalitám patrili obce Koškovce, Topoľovka, Gruzovce, celá Ohradzanská dolina, ale aj niektoré časti okresného mesta. V jeho priemyselnej zóne bojovali s vodou v akciových spoločnostiach Chemes, Remo i ďalších firmách. Zaplavené budovy Chemesu včera popoludní oslobodzovali od vody vojaci 73. Záchrannej brigády CO. Na cestnom ťahu Koškovce - Medzilaborce bola do neskorých popoludňajších odstavená cestná premávka, pretože voda preliala úroveň mosta v úseku Čingy a znemožnila bezpečnú jazdu.
Medzilaborce - Veterná smršť sprevádzaná výdatným dažďom, ktorá sa prehnala v noci okolo desiatej hodiny z utorka na včera okresom Medzilaborce, spôsobila škody na štátnom i súkromnom majetku. Ako uviedol Michal Pačuta, prednosta OÚ v Medzilaborciach, najväčší príval vody v rieke Laborec a jej prítokoch zaznamenali včera ráno od štvrtej do šiestej hodiny. Okresná povodňová komisia, ktorá zasadala včera o 5. hodine, vyhlásila 3. stupeň povodňovej aktivity na území celého okresu.
"Voda z Laborca sa vybrežila v Medzilaborciach, Vydrani, Borove, Palote, Krásnom Brode, Čabinách a v ďalších obciach. Veľmi kritická situácia bola na školskom majetku v sídle okresu, kde voda zaliala nielen cestu v smere na Vydraň, ktorá bola tri hodiny neprejazdná, ale aj maštale s ustajneným dobytkom, odnášala krmivo i poľnohospodársku techniku. Našťastie, dobytok a techniku sa podarilo zachrániť. V ohrození boli všetky mosty v Medzilaborciach, Krásnom Brode, Čabinách. Pomocou techniky sme vyťahovali stromy, pne, ktoré sa plavili po rozvodnenom Laborci, upchávali priechod pod mostami a hrozili ich strhnutím. Na tri hodiny bola v celom okrese prerušená dodávka elektrického prúdu, plynu, pitnej vody a nefungovalo ani telefonické spojenie" uviedol Michal Pačuta. Do uzávierky našich novín nebola obnovená ani premávka vlaku na trati z Radvane nad Laborcom do Medzilaboriec. V Krásnom Brode a v sídle okresu je časť tejto železničnej trate podmytá, navyše v železničnom depe v sídle okresu sa rozmočená pôda zosunula na koľajnice a na cestnú komunikáciu.
(luk, kl)
Koškovce zaliala storočná voda
Koškovce - "To, čo sa deje dnes v obci, nemá za posledných sto rokov obdobu. Ani deväťdesiatroční ľudia nepamätajú, aby Laborec zaplavil obe strany dediny. Voda sa ráno preliala cez korunu hrádze a zaplavila vyše dvadsať domov na jednej strane obce, na druhej poľnohospodárske družstvo, poštu, škody budú obrovské," hovorí Ján Horvát, starosta Koškoviec.
"Voda sa valila tak rýchle, že sme nestačili ujsť. Vyšli sme teda na balkón a volali o pomoc. Ľudia sa snažili, ale už sa k nám nedalo dostať. Požiarnici však prišli rýchle a dostali nás do bezpečia. V dome však zostal pes, je na poschodí, zatvorený v špajzi, nič by sa mu teda nemalo stať," rozprávala Mária Grešová, ktorá sa spolu s dcérou už v bezpečí prizerala, ako voda vniká oknami do jej domu. Rovnako ako mnoho ďalších Koškovčanov, nemohla urobiť nič, iba čakať, kedy záplava pominie.
Na Laborci, ktorý sa valil do všetkých strán, sa už ani nedala odčítať výška hladiny, pretože vodočet bol taktiež zaplavený. Bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity a ten je na Laborci pri hladine 300 centimetrov.
Staré - Záplavy včera neobišli ani stredný Zemplín. V obci Staré, v okrese Michalovce, voda zaplavila hlavný cestný ťah na viacerých miestach, jej útoku sa neubránili rodinné domy, pivnice, garáže a suterény. "Joj, nepamätám si takú obrovskú vodu," lamentovala starká pri dome, z ktorého požiarnici i dobrovoľníci z obce pomocou veľkého čerpadla vyčerpávali vodu, ktorá siahala až do polovice garážovej brány. Zaliate sú aj okolité polia a z vody trčia iba vrcholky pšeničných klasov. Zdá sa, že na Zemplíne sa žatva už skončila...
Prudký lejak vyčíňal v Nižnom Klatove
Košice - Nepretržitý dážď či prietrže mračien v uplynulých dňoch šarapatili aj v okrese Košice-okolie. V Nižnom Klatove lialo v utorok podvečer sotva hodinu, následky lejaku však jeho obyvatelia odstraňovali celú noc. "Bola to katastrofa. Z ničoho nič sa privalila veľká voda, nedalo sa vôbec nič robiť. Susedovi obmývala čerstvo zrekonštruovaný dom až do výšky jedného metra, nám zaliala dvor i studňu, do domu sa tiež nedostala," povedal nám František Novák, ktorý žije v rodičovskom dome 35 rokov.
Zaplavených bolo podľa prvých zistení asi dvanásť pivníc a zo pätnásť studní, ktoré už hasiči stiahli. Či je však už voda v nich v poriadku, ťažko povedať. Počet postihnutých obyvateľov ale môže byť ďaleko vyšší, skontrolovať chaty na druhom konci obce sa do včera nepodarilo.
(jg)
Autor: PX:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.