postihlo. Voda mu zobrala kus domu. Udialo sa to v dvoch nárazoch v časovom rozpätí 20 minút. "Ešte sme stihli z garáže vysťahovať plynový kotol a zo šopy kompóty. Všetko ostatné zobralo skazu." Pfaiferovci však najprv ratovali svoje telesne postihnuté dieťa. Následne vysťahovali z domu zariadenie, báli sa totiž, že voda bude postupovať.
Než sa rozbesnená Kamenica, ktorá vliekla so sebou konáre a kmene stromov, dostala k domu Pfaiferovcov zobrala 20 metrov cesty. Za obeť jej padol aj stĺp elektrického vedenia. "Okamžite sa museli prestrihávať drôty, lebo hrozilo, že stiahne aj ďalšie," vysvetľoval primátor Bardejova Boris Hanuščak. Spolu s viceprimátorom Pavlom Tarcalom prišli do Dlhej Lúky hodinu predtým, než sa voda zahryzla do domu Pfaiferovcov. "Vlny boli také, že ani na mori ich nenájdeš," opisovali situáciu ďalší. Aj neďaleký most cez Kamenicu neobišlo poškodenie. Stredný pilier klesol o 30 centimetrov a hrozilo nielenže sa zrúti, ale že praskne aj vodovodné potrubie. "Zdá sa, že budeme mať nielen pôvodne, ale aj gejzír," odľahčoval situáciu P. Tarcala.
Primátor a viceprimátor Bardejova riešili problémy s vyliatou Kamenicou v Dlhej Lúke počas dovolenky. Primátor nás pozval na lavičku do búdky autobusovej zastávky s konštatovaním, že už si musí sadnúť, lebo v kuse je na nohách deväť hodín. Tiež sme si vypočuli informáciu, že v tejto časti Bardejova je zaplavených okolo 200 pivníc. "Je to polovica všetkých rodinných domov v obci," dodal. Zaplaveným Dlholúčanom okrem požiarnikov, pomáhala bardejovská vojenská posádka a usiloval sa aj bardejovský podnik služieb. Dvanásť nákladných aut nepretržite vozilo kamene, aby spevnili asi 200 metrov narušených brehov koryta rieky.
"Je to katastrofa! Vyhlásili sme tretí stupeň povodňovej aktivity. Ak ale v Beskydách neprestane pršať, tak nánosy nevydržia a bude tu Sodoma a Gomora," dušoval sa primátor. Škody podľa jeho slov budú za niekoľko miliónov korún. "Domáci si takúto spúšť nepamätajú. Hovorili sme s 82-ročnou ženou, ktorá povedala, že také 5-6 metrové vlny tu ešte neboli," dodal viceprimátor.
A čo na to Dlholúčania? "Najviac nás bolí tá veľká škoda, ktorá sa nemusela stať," a rozhovorili sa, že šesť rokov čakajú na ulici Kamenec na opravu cesty. "Stále sme upozorňovali, že sa zvažuje, nikto nás k nepočúva. Mohli spraviť cestu za milión a teraz nemusela byť tá spúšť. Skrátk,a vykašlali sa na nás. Hlavne, že platíme dane a že mesto tu popredalo pozemky po sto tisíc korún." Ďalší Dlholúčan poznamenal, že rieka Kamenec už nebola Povodím Bodrogu a Hornádu prečistená najmenej dvadsať rokov. "O našich problémoch som už napísal na výbor pre životné prostredie do Národnej rady," skonštatoval.
"Obávam sa, že 3 milióny ktoré máme v tohtoročnom rozpočte na cestu, po ktorej Dlholúčania tak volajú, padne za obeť povodniam. Veď mechanizmy ktoré tu pracujú, sú skoro všetky mestské," vyvracal argumenty Dlholúčanov primátor Hanuščak. "Rieka nepatrí do našej kompetencie, ale do pôsobnosti Povodia Bodrogu a Hornádu." Viceprimátor zároveň prstami ukázal, aký hrubý majú na mestskom úrade spis o rokovaní s Povodím Bodrogu a Hornádu. "Stále však tvrdia, že nemajú peniaze," dodal Tarcala. Napokon poznamenal, že prírodným živlom sa nedá predchádzať: "Veď to sem prišla storočná voda."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.