zdanení tak dosiahol úroveň 59 miliónov korún. Z 19 dcérskych spoločností hlavnej skupiny bolo ziskových 17, nepriaznivé hospodárenie vykázali len Inžiniering a Uprako.
"Spoločnosť Uprako predchádzajúci majitelia dostali do takého stavu, že sa nám ju už nepodarilo skonsolidovať. Na Inžinieringu musíme riešiť nadbytočnosť zamestnancov. Ukázalo sa, že oproti pôvodným plánom zredukovať ich počet o 209 sa redukcia dotkne zhruba 180 ľudí. Hľadáme možnosti ich uplatnenia v ostatných dcérskych spoločnostiach VSŽ. K oživeniu určite pomôže aj nedávno schválená investícia vo výške 150 miliónov korún," uviedol na margo výsledkov hospodárenia spoločnosti VSŽ jej prezident JUDr. Anton Bidovský.
Spoločnosť U. S. Steel Košice vykonávala v uplynulom období vo VSŽ previerky, tzv. due dilegence, ktorých cieľom malo byť zistenie skutočného stavu v podniku. Výsledky mali byť rozhodujúce pre ďalší postup Američanov, ktorí deklarovali svoj záujem odkúpiť celý balík akcií VSŽ. Zaujímalo nás, ako sa pokročilo v tejto otázke.
"Due diligence skončil pred niekoľkými týždňami. Mám informácie, že Američania uskutočnili nejaké rokovania s akcionármi, ale k nejakej dohode nedošlo," poznamenal A. Bidovský.
Rozhodujúcimi akcionármi VSŽ okrem U. S. Steelu sú ešte štátom kontrolované subjekty. Ako sa vyvíja situácia z pohľadu Američanov, na to sme sa opýtali hovorcu U. S. Steel Košice Jozefa Marka. "Áno, nejaké rokovania sa v Bratislave uskutočnili. O zvýšení podielu vo VSŽ však musí rozhodnúť predstavenstvo United State Steel v Pittsburghu, rozhodnutie zatiaľ nepadlo."
V septembri sa uskutoční valné zhromaždenie VSŽ. Aké alternatívy ponúkne vedenie VSŽ akcionárom?
"Máme pripravené dva návrhy, jeden trochu konzervatívny, druhý progresívnejší," odpovedal A. Bidovský. "Naším cieľom je riadiť túto spoločnosť tak, aby vykazovala zisk, aby sme zhodnocovali tie finančné prostriedky, ktoré máme. Majetok, ktorý pre podnikanie nepotrebujeme, teda non core, sa snažíme odpredávať."
Uvažujú najmä o odpredaji pozemkov v Košiciach, či už na sídlisku KVP alebo na VŠA, či o predaji budovy v Bratislave. Už sa udiali aj prevody nejakých balíkov akcií. VSŽ odpredali svoj menšinový podiel v spoločnosti Slak-scrab, rokujú o odpredaji väčšinového balíka vo firme Artep v prospech spoločnosti Vatech.
"V niektorých spoločnostiach poskytujúcich služby a servis je možný postupný vstup silných zahraničných partnerov, ktorí prídu s novými technológiami. Treba dať priestor tým, ktorí to vedia robiť," dodal prezident VSŽ.
Väčšina firiem VSŽ naďalej spolupracuje s U. S. Steelom na báze dodávateľsko-odberateľských vzťahov, ktoré riešia podpísané rámcové dohody obsahujúce aj právo prvého odmietnutia. Ak vyvstane potreba poskytnutia nejakej služby alebo činnosti či už pre VSŽ alebo U. S. Steel, najskôr oslovia svojho partnera, a až po jeho nereflektovaní vypíšu výberové konanie na iného dodávateľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.