sa ho viac ako 1000 dobrovoľníkov, ktorí bežne lietajú na dlhé vzdialenosti.
Projekt vedie Dr. Rodney Hughes z Aucklandskej nemocnice. Štúdia by mala objasniť predpokladanú spojitosť medzi dlhými letmi a tvorbou krvných zrazenín v cievach. Nedávny výskum na tomto poli naznačil, že až 10 percent ľudí z najrizikovejšej skupiny (vek viac než 50 rokov, nadváha, iné zdravotné problémy) môže postihnúť trombóza počas letu.
Zrazeniny v krvi sa môžu tvoriť najmä v dolných končatinách v prípade, keď človek dlho sedí na jednom mieste - napríklad v lietadle. Tzv. syndróm turistickej triedy sa znásobuje aj úzkymi sedadlami a zmenami tlaku vzduchu počas vzletu a pristátia. Zrazeniny z nôh sa cievami dostávajú až do pľúc, kde môžu spôsobiť aj smrť.
Umiestnenie výskumu na Novom Zélande je takmer ideálne kvôli geografickej izolácii súostrovia a hustej medzinárodnej doprave. Vybraní pasažieri sa pred letom a po prílete podrobia krvným testom a ultrazvukovým vyšetreniam nôh a pľúc, aby sa tak zachytili aj najmenšie prejavy trombotických zrazenín. Vedecký tím hodlá navyše vytvoriť databanku, v ktorej sa budú zhromažďovať údaje o dĺžkach letov, umiestnení sedadla a príjme tekutín počas letu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.