najnižší i najvýchodnejší bod našej republiky. Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré však menej a sú aj také, ktoré pozornosti ľudí akosi unikajú. V našej rubrike budeme postupne putovať východom a predstavovať vám tie miesta, ktoré skutočne stoja za to...
Nie žeby sme podľahli panike pri súčasnom neprajnom počasí, ale práve takéto daždivé dni sú často veľmi náročné pre tých, ktorí pracujú ako sprievodcovia v jaskyniach. Dôvod je prostý - turisti využívajú práve škaredé počasie na návštevu jaskýň, ktorých je najmä na východnom Slovensku neúrekom.
Jednou z atrakcií, ktorú ponúka turistom územie Slovenského krasu, je aj návšteva Gombaseckej jaskyne. Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny, celková dĺžka podzemných chodieb je 1525 metrov, z čoho je sprístupnených 530 metrov, ktoré absolvujú návštevníci približne za 35 minút.
Objavenie jaskyne spadá do rokov 1951-1952. Po prekopaní koryta Čiernej vyvieračky ju objavili rožňavskí jaskyniari a už v roku 1955 bola sprístupnená. Gombasecká jaskyňa je typickou riečnou jaskyňou, vytvorenou tokom Čierneho potoka v strednotriasových vápencoch. Jej najväčšou atrakciou sú tenučké sintrové brčká, ktoré dosahujú aj trojmetrovú dĺžku pri hrúbke približne pol centimetra. V tomto smere nemá na Slovensku konkurenciu. Okrem nich môžu návšetvníci obdivovať aj rôzne stalaktity, stalagmity a ďalšie jaskynné útvary.
Zaujímavosťou je aj fakt, že od roku 1968 sa po desať rokov ako prvá jaskyňa na Slovensku využívala pre speleoterapické účely, liečili sa tu choroby dýchacích ciest. Stalo sa tak vďaka prajnej mikroklíme - stálej ročnej teplote približne 9 stupňov, 98-percentnej vlhkosti vzduchu, jeho čistote a priaznivému zloženiu aerosólu.
Gombasecká jaskyňa patri spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu do Svetového prírodného dedičstva, je vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku a bude súčasťou pripravovaného Národného parku Slovenský kras.
BEDEKER
Otváracie hodiny: Jaskyňa je v prevádzke 1. 4. - 31. 10., okrem pondelkov. Od 1. 4. - 15. 5. a od 16. 9. - 31. 10. je otvorená od 9.30 do 14.00 hodiny. Od 16. 5. do 15. 9. je otvorená od 9.30 do 16.00 hodiny.
Cenník: Dospelí 60 Sk, študenti, dôchodcovia a vojaci ZVS 50 Sk, deti od 4-15 rokov a invalidi 30 Sk. Mimoriadny vstup 400 Sk, foto 100 Sk, video 200 Sk.
Prístup: Autom i železnicou sa dostanete do jaskyne po trati Rožňava - Plešivec. Odbočka pre autá je oproti lomu Gombasek, na železnici treba vystúpiť na zastávke Slavec - jaskyňa, odkiaľ je to ku vchodu po žltej značke približne pol hodiny.
Zaujímavosti okolia: Planiny Slovenského krasu s množstvom zaujímavých krasových útvarov, jaskyňa Domica, Kečovské škrapy, Betliar, Krásna Hôrka, Aggtelecký kras v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.