Americký milionár a dobrodruh Steve Fossett sa v Austrálii pripravuje na svoj šiesty pokus sám obletieť balónom svet. Bývalý burzový maklér hodlá v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prípade priaznivého počasia vzlietnuť dnes. Miestom štartu je opäť mestečko Kalgoorlie na západe Austrálie.
Jeho posledný pokus zo 17. júna prekazilo počasie hneď na štarte. Silný vietor roztrhal balón počas nafukovania. Fossettov tím škody opravil a nádejný rekordér je podľa jeho vlastných slov "dychtivý po úspechu".
Balón vysoký 50 metrov a vážiaci osem ton nesie názov Solo Spirit. Ak všetko vyjde, Zem obletí za 18 dní. Počas cesty preletí ponad Austráliu, Tichý oceán, Chile, Argentínu, Atlantik, Juhoafrickú republiku, Indický oceán a vráti sa do Kalgoorlie.
Fossettovi vraj najväčšie starosti robí počasie v Austrálii, konkrétne v jej východnej časti. Práve tam skončil aj štvrtý dobrodruhov pokus v roku 1998. Balón sa vtedy zrútil z deviatich kilometrov do Koralového mora. Steve Fossett vyviazol ako zázrakom bez zranení.