leto vrcholí a Anna to len potvrdzuje. Napríklad pranostikou Anna už nepečie, respektíve, Od svätej Anky zima zaránky. Napriek tomu niektorí ľudoví prognostici vravia, že až Anna prináša najlepšie leto a v starých kalendároch je obdobie na konci júla nazývané aj letom svätej Anny. V príchod takéhoto obdobia dúfali vždy najmä roľníci, ktorí počas žatvy samozrejme vítali slnečné dni - pranostiky vravia O svätej Anne sedliak žitka nažne a tiež Keď Aničky - do pšeničky.
V záujme budúcej dobrej úrody zemiakov prichodilo kedysi gazdinám vykonávať aj zaujímavé čarovacie a telocvičné úkony. Ak niektorá chcela mať dobrú úrodu, musela sa postarať, aby sa hľuzy na konci júla naozaj zobudili z vegetačných driemot. Za najosvedčenejšou metódu mnohé vidiečanky dodnes považujú akrobatickú rozcvičku na zemiačnisku, po ktorom sa treba v záujme budúcich halušiek chvíľu pokotúľať a vravieť pritom - Včera bolo Jakuba, dneska Anny, aby krumple rástli ako naše hlavy.
Tradičnou súčasťou slovenskej kuchyne je aj kapusta. Aby sa jej zaviazali tuhé hlávky, gazdinej opäť prichodilo vykonať určité opatrenia. Tu stačilo len slovné čarovanie Svätá Anička, nech je z každého kríčka hlavička.
Aj 25. júl môže veľa napovedať o budúcej zime - v tento deň si treba všímať mraveniská - ak si ich mravčeky navršujú vysoké,možno čakať silné mrazy a veľa snehu.
Krstné meno dnešných oslávenkýň patrí na celom svete medzi najrozšírenejšie.Svätá Anna bola matkou Panny Márie a je patrónkou matiek, baníkov zo strieborných baní a výrobcov povrazov. V mnohých farnostiach, napríklad v Kluknave v Gelnickom okrese, býva na Annu púť a v dedine sú hody. V minulosti býval tento sviatok štartérom mnohých spoločenských zábav - u nás slávnych Annabálov,ktorých tradícia sa miestami udržiava dodnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.